Antybiotyk: Czy zawsze jest potrzebny?

Gdy maluch się przeziębi, rodzice często domagają się, by pediatra od razu przepisał dziecku silny lek. Jednak nie w każdej sytuacji warto go podawać. Sprawdź, kiedy rzeczywiście jest on wskazany.

Zadaniem antybiotyków jest walka z chorobotwórczymi bakteriami, które atakują organizm dziecka. Dzięki tym lekom już w ciągu kilku dni można pokonać zakażenie i przyspieszyć powrót malucha do zdrowia. Jednak, zdaniem specjalistów, nie na wszystkie infekcje warto podawać antybiotyk, a czasami wręcz nie powinno się tego robić. Dlatego zanim pediatra przepisze go malcowi, powinien mieć pewność, że jest on naprawdę konieczny.

Na co pomaga, a na co nie

Reklama

Aż 90 procent przeziębień u dzieci jest spowodowanych przez wirusy - podanie antybiotyku mija się wtedy z celem, bo lek działa tylko na bakterie. W przypadku infekcji wirusowych leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Wtedy wystarczy podawanie smykowi środków na kaszel, katar, preparatów przeciwzapalnych lub przeciwgorączkowych.

Pediatra zaleca antybiotyk dopiero wtedy, gdy infekcja wirusowa przeradza się w zakażenie bakteryjne, np. anginę albo zapalenie płuc. Czasem warto więc odczekać kilka dni i obserwować rozwój choroby, bo organizm potrafi uporać się z wieloma infekcjami samodzielnie. 

Kiedy jest niezbędny

W pierwszych dniach infekcji trudno ocenić, czy podanie antybiotyku jest konieczne. Tylko czasem objawy są na tyle czytelne, że pediatra wypisuje go od razu, np. w przypadku zakażenia dróg moczowych. Lekarz może też zalecić antybiotyk, kiedy infekcja się przedłuża. Przed leczeniem wskazane jest pobranie posiewu, (np. wymazu z gardła). Jego zadaniem jest określenie wrażliwości chorobotwórczej bakterii. Dzięki posiewowi można dobrać najskuteczniejszy lek.

Jak go podawać, by był skuteczny

Antybiotyki trzeba aplikować w równych odstępach czasu, najczęściej co 8 lub 12 godzin. Zbyt późne podanie dawki może obniżyć jego skuteczność. Kuracja przyniesie pozytywne rezultaty tylko wtedy, jeśli we krwi będzie utrzymywało się właściwe stężenie leku. Jeśli będzie ono za niskie, preparat przestanie niszczyć bakterie. Drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję mogą się uodpornić na antybiotyk i przestanie on działać, a to grozi nawrotem choroby.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z IMiD w Warszawie. Tekst: Agnieszka Góra

Dowiedz się więcej na temat: antybiotyk | antybiotyki | dziecko | wskazania | choroby | leki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje