Po wakacjach zazwyczaj rodzi się więcej bliźniąt

Zaobserwowano, że po miesiącach letnich odnotowuje się więcej ciąż, szczególnie bliźniaczych. Spytaliśmy naszego redakcyjnego eksperta, jaka może być tego przyczyna oraz w jaki sposób okres wakacyjny wpływa na to, co dzieje się na salach porodowych.

Dr Leszek Lewandowski:

Lato to czas relaksu, urlopów i... większej ilości poczęć. Dlatego po wakacjach zwykle wzrasta liczba pacjentek, którym udało się zajść w ciążę. W środowisku lekarskim nazywamy to zjawisko "efektem fali urlopowej". Dla nas, położników, oznacza to zwiększoną liczbę porodów w marcu i kwietniu następnego roku.

Reklama

Jeśli więc dziecko zostało poczęte w okresie wakacji, warto wybrać wcześniej szpital, w którym chcemy je urodzić, bo później, z powodu licznej frekwencji na porodówkach, możemy mieć z tym problem. Od dłuższego czasu obserwujemy jeszcze inną prawidłowość: po wakacjach zwiększa się liczba ciąż bliźniaczych.

Większa ilość słońca wywiera wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety. Może doprowadzić do tzw. poliowulacji, czyli uwolnienia większej ilości jajeczek w jednym cyklu - dlatego łatwiej o poczęcie bliźniaków. O ile jednak letnia pogoda sprzyja kobietom starającym się o potomstwo, o tyle jest mniej łaskawa dla pań, które już są w ciąży. Wysokie temperatury zwiększają bowiem ryzyko przedwczesnego porodu, np. na skutek odwodnienia czy przegrzania organizmu.

Dowiedz się więcej na temat: bliźnięta | ciąża bliźniacza | ciąża mnoga | hormony

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje