Pierwsza miesiączka u młodej mamy

Pół roku temu urodziłam synka, a nadal nie mam okresu. Kiedy powinien się wreszcie pojawić?

- W dużym stopniu zależy to od tego, czy karmi pani piersią. Jeśli tak - na pojawienie się miesiączki może pani jeszcze poczekać. Częste karmienie powoduje bowiem, że okres nie pojawia się bardzo długo, nawet przez kilkanaście miesięcy.

Reklama

- Proces laktacji (i związane z nim wydzielanie dużej ilości hormonu - prolaktyny) hamuje bowiem jajeczkowanie i związane z nim krwawienie miesięczne. Owszem, zdarza się, że u mamy karmiącej raz wystąpi miesiączka, a potem będzie pojawiać się sporadycznie (rzadziej regularnie).

- Każda z tych sytuacji jest normalna i nie powinna wzbudzać niepokoju. Natomiast u kobiet, które nie karmią piersią, pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-9 tygodni po porodzie, ale również nie musi być zwiastunem kolejnych, regularnych krwawień.

- Warto jednak wiedzieć, że istnieje pewna zależność: im później świeżo upieczona mama dostanie okres po porodzie, tym większa szansa, że kolejne miesiączki będą już występować w miarę regularnie.

Porady udzielił: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje