Dlaczego płacze po ssaniu piersi?

Karmię miesięcznego synka naturalnie. Od kilku dni co wieczór po podaniu piersi mały bardzo płacze, pręży się, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek. Dlaczego dziecko tak się zachowuje? W jaki sposób mogę mu pomóc?

O pisane przez panią objawy mogą świadczyć, że synek ma kolkę jelitową. Jest to dolegliwość, która często występuje u niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Reklama

Spowodowana jest ona intensywnymi ruchami perystaltycznymi jelit, na skutek gromadzenia się w jelitach gazów. Powstawaniu kolki może też sprzyjać nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, które sprawia, że wraz z pokarmem połyka ono duże ilości powietrza podczas karmienia.

W pierwszych miesiącach życia niemowlę może mieć też problemy z trawieniem cukru mlecznego (laktozy), co powoduje u niego większą ilość gazów i opisane dolegliwości. Mogą też one być wywołane dietą mamy. Radzę przyjrzeć się swojemu menu. Dieta podczas laktacji powinna być lekkostrawna i zdrowa.

Najlepiej, by przez kilka dni zapisywała pani, co pani je, i obserwowała zachowanie dziecka. Jeśli po zjedzedzeniu przez panią któregoś produktu, synek ma kolkę, trzeba daną rzecz wyeliminować z diety. Aby złagodzić kolkę u syna, warto też pić herbatki na bazie kopru włoskiego. Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe, może pani podać dziecku lek przeciw wzdęciom, np. Infacol, Esputicon, Bobotic. Jednak jeśli objawy nie mijają po kilku dniach, trzeba skonsultować się z pediatrą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje