Czy podawanie piersi chroni maluszka przed nadwagą?

Wiele mówi się o tym, że maluchom karmionym piersią nie grozi otyłość, bo mleko mamy jest mniej kaloryczne niż mieszanka.

Czy mimo to dziecko karmione piersią może mieć nadwagę? O odpowiedź na pytanie nurtujące młode mamy poprosiliśmy naszego eksperta.

Reklama

DR Mariola Małecka: - Pokarm mamy rzeczywiście jest mniej kaloryczny i bardziej korzystny dla przemiany materii niż mleko modyfikowane, dlatego problem nadwagi u niemowląt ssących wyłącznie pierś występuje rzadko. Choć mleko mamy, podobnie jak mieszanka, zawiera tłuszcz, ma też lipazę - enzym, dzięki któremu tłuszcz zawarty w pokarmie jest szybko trawiony.

- Zdarza się jednak, że maluch karmiony naturalnie waży zbyt dużo. Dzieje się tak, gdy mama za często przystawia malca do piersi. Według zaleceń pediatrów dzieci trzeba karmić na żądanie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy płacz oznacza głód. Do otyłości malca często przyczynia się np. karmienie nocne.

- Jeśli mama podaje pierś za każdym razem, gdy niemowlę się obudzi, to je ono za dużo posiłków w ciągu doby, a to może spowodować nadwagę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje