Czy fluor może uczulać?

Słyszałam, że pasty do zębów z fluorem mogą powodować u dzieci alergicznych silne uczulenie. Czy to prawda? Jeżeli tak, to czym mogę czyścić ząbki mojego dwuletniego dziecka?

Alergenem może być każdy produkt, także fluor. Należy jednak podkreślić, że uczulenie na pasty do zębów, które zawierają ten pierwiastek, występuje niezwykle rzadko.

Reklama

U dzieci z nadwrażliwością na fluor bezpośrednio po myciu ząbków pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie dziąseł. Jednak takie objawy mogą być nie tylko objawem alergii, ale również zwykłego podrażnienia.

Ponieważ wiadomo, że nadmierna podaż fluoru u najmłodszych nie jest wskazana, gdyż pierwiastek ten może działać toksycznie na zęby i kości, dlatego też dla maluchów zawsze należy wybierać specjalne pasty, zawierające niewielką ilość fluoru lub też specjalne żele ziołowe.

Jeżeli pani synek rzeczywiście jest uczulony na fluor, najlepiej po każdym posiłku czyścić mu ząbki zwykłą przegotowaną wodą oraz dobrą szczoteczką masującą dziąsła i ząbki. W ten sposób również można zapobiec rozwojowi próchnicy u dziecka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje