Reklama

Mały słowniczek logopedyczny

Przedstawiam zakres słownictwa specjalistycznego, wytłumaczona tak, aby każdy rodzic czytający opinię swojego dziecka trochę lepiej orientował się w nazwach stosowanych przez logopedów.

Afonia - inaczej nazywana bezgłosem. Jest to niedostateczne powstawanie głosu, albo całkowity jego brak.

Dysfagia - u osób z tą przypadłością funkcja połykania nie działa poprawnie.

Echolalia - powtarzanie, zazwyczaj mimowolne, wyrazów. Np. zamiast odpowiedzieć na pytanie, dziecko z echolalią powtarza pytanie.

Jąkanie - to zaburzenie mowy, które charakteryzuje się tym, że mowa dziecka nie jest płynna. W wypowiedzi występują powtórzenia słów czy sylab (po-po-po-pokaż), przedłużenia niektórych głosek (mmmmmmama), oraz bloki czyli nienaturalne wstrzymywanie dźwięków.

Reklama

Logorytmika - stosuje się ją zazwyczaj w terapii logopedycznej. Jest to metoda, która jest oparta na ćwiczeniach tekstów połączonych z rytmem muzyki, wykorzystywane są też ruchy całego ciała. Jest to połączenie terapii logopedycznej i rytmiki.

Narządy mowy - w ich skład wchodzą narządy które biorą udział w tworzeniu dźwięków. Dzielimy je na trzy grupy: aparat fonacyjny, aparat oddechowy i aparat artykulacyjny.

Aparat fonacyjny - najważniejszą jego część stanowy zbudowana z mięśni i chrząstek krtań.            

Aparat oddechowy - składa się z tchawicy, płuc, oskrzeli oraz przepony.            

Aparat artykulacyjny - jedną z ważniejszych funkcji tworzą tu artykulatory, które dzielimy na te ruchome - język, wargi, podniebienie miękkie i żuchwa, oraz artykulatory nieruchome - podniebienie twarde, zęby i dziąsła.  


Magdalena Kaczmarek - logopeda pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz w Baninie

http://www.klubrodzica.com/maly-slowniczek-logopedyczny-dla-rodzicow/  

KlubRodzica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy