Reklama

7 wielkich zmian związanych z ojcostwem

Chyba każdy rodzic na świecie zgodzi się, że narodziny dziecka potrafią wywrócić świat do góry nogami. W miesiącach poprzedzających narodziny mojego syna, grzecznie uśmiechający się ludzie mieli dla mnie bardzo wiele rad, mających przygotować mnie do nowej roli. Nie po raz pierwszy słyszałem niezbyt zabawne żarty, takie jak: "Pożegnaj się ze swoim życiem prywatnym" lub "korzystaj z długich godzin snu, ponieważ wkrótce będziesz mógł o nich tylko pomarzyć" (zupełnie jakoby możliwe było magazynowanie snu do późniejszego wykorzystania). Oczywiście we wszystkich tych radach i żartach jest wielkie ziarno prawdy. Istnieją również jasne strony ojcostwa i zmian z tą rolą związanych.

Słowo "ja" powoli zniknie z twojego słownika

Większość facetów potrzebuje odrobinę czasu dla siebie - głównie po to, aby "naładować akumulator" nie myśląc o niczym konkretnym. Niestety gdy zostajesz ojcem czas ten ulega znacznemu skróceniu. Będziesz go jednak potrzebował, nie ważne jak bardzo kochasz każdą chwilę spędzoną ze swoim maleństwem. Ojcowie muszą być bardzo kreatywni w zarządzaniu swoimi codziennymi zajęciami, aby pozwolić sobie na odrobinkę wypoczynku.

Czasami trzeba obudzić się 30 minut wcześniej lub uzgodnić z partnerką terminarz, w którym uwzględnicie "przerwy na potrzeby osobiste". pamiętaj, że wyznaczenie regularnego czasu tylko dla siebie wcale nie czyni cię samolubnym - jest on niezbędne do bycia skupionym i radosnym tatą.

Reklama

Na twoją głowę spadną nowe obowiązki

Na początku będziesz czuł się w swojej roli bardzo niepewnie. Możesz nawet kwestionować swoje umiejętności co do należytej opieki nad dzieckiem. Nie przejmuj się jednak - większość ojców czuje dokładnie to samo. Natura nie "zaprogramowała" nas do bycia idealnymi rodzicami, lecz możemy się tego nauczyć. Wystarczy trochę czasu i wysiłku.

Ograniczenia twojej płci mogą okazać się niezwykle frustrujące

Nie jest tajemnicą, że kobiety są lepiej przygotowane do opieki nad dziećmi. Mężczyźni nie potrafią przecież karmić piersią. Możemy natomiast pomóc naszej żonie i zapewnić jej komfortowe warunki podczas tej czynności. Natura nie wyposażyła nas również w instynkty, który pozwalają nam obudzić się, gdy tylko usłyszymy cichy płacz dziecka. Jednak jeżeli dziecko śpi w naszym pokoju, to możemy umieścić je po odpowiedniej stronie łóżka. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że jego nocne krzyki postawią nas na nogi.

Żadna ilość pieniędzy nie jest wystarczająca na potrzeby dziecka

Wizyty u pediatry, lekarstwa, dziecięce ubranka, wydatki na naukę - te rzeczy mogą boleśnie uszczuplić nasze konta bankowe. Na pocieszenie mogę powiedzieć jedno - większość rodziców radzi sobie z tym problemem bardzo dobrze, wcale nie będąc milionerami. Oczywiście od tej chwili trzeba będzie uważać na swoje wydatki i rygorystycznie trzymać się ustalonego wcześniej miesięcznego budżetu. Jednak dla chcącego nic trudnego.

Cały wolny czas będziesz spędzał ze swoim partnerem i dzieckiem

Dotychczasowe zajęcia mogą nagle zacząć wywoływać u ciebie poczucie winy. W końcu ciężko o spokój umysłu, gdy zostawiasz w domu żonę i dziecko. Czas poświęcony rodzinie jest teraz najważniejszy. Powinieneś jednak wygospodarować kilka chwil na spotkanie z przyjaciółmi i rozwijanie własnego hobby. Jest to konieczne, by nie czuć się we własnym domu jak w więzieniu. Pamiętaj jednak, że to samo odnosi się także do twojej żony.

Nowy krąg przyjaciół będzie składać się głównie z innych rodziców

Musisz przygotować się na fakt, że twoje spotkania towarzyskie będą od tej pory pełne rozmów o dzieciach, ich wydzielinach i nawykach żywieniowych. Na szczęście te przymusowe kontakty mogą czasami przerodzić się w wielkie przyjaźnie. Inni rodzice to również bogate źródło informacji, a ich rady mogą okazać się bardzo pomocne. Warto jednak zadbać, by w naszym kręgu znajomych nadal znaleźli się także samotni, bezdzietni mężczyźni. W ten sposób pozostawimy sobie drobną namiastkę starego życia i odpoczniemy psychicznie od nowej, niezwykle wymagającej roli.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ojcostwo | wychowanie dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy