Huśtawka nastrojów

Popadanie w skrajne emocje jest typowe dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jak sobie radzić z takimi stanami.

Ciąża zmienia nie tylko ciało kobiety, ale też jej psychikę. W ciągu dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko doświadczysz tak różnych stanów i emocji, jakich nigdy wcześniej nie przeżywałaś. Dlatego nic dziwnego, że niektóre spośród tych reakcji mogą zaskoczyć i ciebie, i twoich bliskich. Są jednak sposoby, by w tym szczególnym okresie zachować emocjonalną równowagę. Oto, co możesz zrobić.

I trymestr: śmiech i łzy

Reklama

Będziesz miała dziecko! Wszyscy wokół ci gratulują, ale ty zamiast cieszyć się z nowej roli, coraz częściej z przerażeniem myślisz o tym, co cię wkrótce czeka. Boisz się, że nie poradzisz sobie z opieką nad noworodkiem i że twoje życie całkowicie się zmieni... Nie martw się, to zupełnie normalne. Od momentu zapłodnienia rządzą tobą szalejące hormony. To za ich sprawą twoje emocje mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie i dlatego bywasz teraz nerwowa, płaczliwa oraz kapryśna.

Jak sobie radzić z emocjami? W trudnych momentach proś o wsparcie męża, pogadaj z przyjaciółką lub idź na spacer. Porozmawiaj też sama ze sobą i nie staraj się być za wszelką cenę najlepsza we wszystkim, co robisz. Pozwól sobie na odpoczynek i lenistwo.

II trymestr: nuta optymizmuDolegliwości pierwszego trymestru są już za tobą. Przyszłość przestała napawać cię lękiem. Teraz już nie dręczą cię wątpliwości, czy będziesz dobrą mamą. Jesteś przekonana, że dasz sobie radę. Rozpiera cię energia, widzisz świat w jasnych barwach i masz ochotę wieść tak samo aktywne życie jak wówczas, gdy jeszcze nie byłaś w ciąży.

Jak sobie radzić z emocjami? Aby jak najdłużej zachować dobry nastrój, dbaj o siebie. Dobrze się odżywiaj, bierz witaminy i dużo wypoczywaj. Pozwól bliskim się trochę porozpieszczać lub sama sprawiaj sobie drobne przyjemności. Kup nową książkę, idź do fryzjera lub umów się z koleżankami.

III trymestr: duża nerwowośćW 7.-8. miesiącu ciąży zmęczenie odmiennym stanem daje ci się już porządnie we znaki. Coraz częściej zaczynasz myśleć o nieuchronnie zbliżającym się porodzie. Mrożące krew w żyłach opowieści koleżanek, cioć oraz sąsiadek zapewne przyprawiają cię o drżenie serca. To wszystko sprawia, że robisz się drażliwa, nerwowa i skora do łez.

Jak sobie radzić z emocjami? Wszystko to, co nieznane, budzi lęk. Aby go pokonać, zapisz się do szkoły rodzenia. Świadomość tego, że wiesz, co się będzie działo z twoim ciałem, zmniejszy lęk przed nadchodzącym porodem. 

Po porodzie: baby blues

Aż u 80 proc. kobiet w pierwszych dniach po porodzie występuje chwilowe przygnębienie, wywołane zmianami hormonalnymi, dolegliwościami poporodowymi i brakiem snu. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, skontaktuj się z lekarzem - możesz cierpieć na depresję poporodową.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje