Chcesz mieć syna? Staraj się zaraz po ślubie!

Kobiety rodzące pierwsze dziecko szybciej po ślubie mogą ujawniać większą płodność. Mają one większą szansę na posiadanie dużej liczby dzieci, w tym zwłaszcza synów.

Tak wykazały badania polskich badaczek opublikowane przez "American Journal of Human Biology". Badania dr Ilony Nenko i dr hab. Grażyny Jasieńskiej z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mają unikatowe znaczenie, gdyż przeprowadzono je na podstawie starych ksiąg parafialnych.

Reklama

Kobiety zaraz po ślubie są bardziej płodne

- Odtworzyłyśmy historię 377 małżeństw zawartych w latach 1782-1882 w jednej z wiejskich parafii w Beskidzie Wyspowym - powiedziała dziennikarzowi PAP dr Nenko. Mają unikatową wartość, gdyż są dobrze zachowane i dobrze prowadzone, na dodatek wciąż kontynuowane.

Ze zgromadzonych tam danych wynika, że kobiety, które w tym okresie łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, szybciej też zachodziły w kolejne ciąże w ciągu życia. Miały więcej dzieci, a wśród ich kolejnego potomstwa na ogół przeważali synowie.

Kobiety, które łatwiej zachodzą w ciąże mają synów

- Dawniej, gdy nowoczesna antykoncepcja nie była jeszcze dostępna, czas, jaki upływał od ślubu do urodzenia pierwszego dziecka, świadczył w dużej mierze o biologicznej płodności kobiety. Dziś bardziej interesuje nas to, jak długo para starała się o pierwsze dziecko - podkreśla dr Nenko.

Jak to wyjaśnić? - Płodność kobiety w znacznym stopniu zależy od stanu jej odżywienia. A im jest on lepszy, tym wyższy jest poziom hormonów płciowych, co z kolei ułatwia zajście w ciążę - wyjaśnia dr Nenko.

Dodaje, że urodzenie chłopca jest bardziej kosztowne energetycznie dla organizmu kobiety. Stąd zależność, że kobiety, które łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, miały ostatecznie więcej synów. Dane o tym, kiedy kobieta zaszła w pierwszą ciążę, mają również odwrotną zależność - świadczą o ich kondycji. Nawet u kobiet żyjących ponad dwieście lat temu. 

Wielodzietność może skracać życie

Krakowskie badaczki zamierzają kontynuować badania w oparciu o te same księgi parafialne. - W kolejnym etapie analiz chcemy wykazać, czy posiadanie przez kobiety większej liczby dzieci wpływa na długość ich życia - powiedziała PAP dr Nenko.

Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Stąd przypuszczenia, że urodzenie większej liczby dzieci może skracać życie kobiety.

Zbigniew Wojtasiński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje