Zdecyduj jak urodzisz

Przed pierwszym porodem czujesz się trochę tak jak przed podróżą w nieznane. Przepełnia cię radość, ale też i lęk. Podpowiemy ci, jak przygotować się do tego przełomowego wydarzenia, byś przed wielkim finałem miała poczucie, że na pewno dasz sobie radę. No bo przecież dasz!

Poród to niezwykłe doświadczenie, które każda kobieta zapamiętuje na zawsze. Jednak wspomnienia mam związane z narodzinami dziecka są różne. Jedne opisują poród jako wzruszające, piękne przeżycie, inne natomiast mówią o traumie i bólu nie do zniesienia. Dlaczego? Odkąd normą stały się porody w szpitalu, odpowiedzialność za ich przebieg przeszła na personel medyczny, a rodząca niewiele miała do powiedzenia. Dużo zależało zatem od tego, czy trafiła na życzliwego lekarza i położną, czy też miała mniej szczęścia.

Reklama

Obecnie to się zmienia: dostrzega się rolę kobiety i mówi, że to matka powinna decydować, w jaki sposób przyjdzie na świat jej dziecko. Efektem tych przemian są nowe standardy okołoporodowe. Jednak same zmiany w prawie nie wystarczą. Przyszłe mamy też muszą wiedzieć, czego oczekują. Nasze ekspertki: Izabela Lenkiewicz, prowadząca internetową szkołę rodzenia przedPORODEM.pl. i Barbara Jaworska, doświadczona położna pomogą ci zaplanować swój poród tak, byś czuła się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie. 

Jakie masz prawa?

Data porodu zbliża się wielkimi krokami, nic więc dziwnego, że jesteś przejęta i pełna lęku. Zastanawiasz się, jak to wszystko będzie wyglądało. Czy sobie poradzisz? Jak zniesiesz ból? Czy dziecko urodzi się zdrowe? - Im więcej kobieta ma w głowie niewiadomych, tym większe są jej obawy - mówi położna, Barbara Jaworska. - Jednak z doświadczenia wiem, że w takiej sytuacji rzetelna wiedza jest najlepszym lekarstwem na przedporodowy stres. Jeżeli przyszła mama wie, jakie ma prawa, w jaki sposób może złagodzić ból porodowy i jak zachować się w trudnych sytuacjach, które mogą (choć wcale nie muszą!) się wydarzyć, jej lęk przed porodem znacznie się zmniejsza - dodaje nasz ekspert. Zamiast więc wymyślać czarne scenariusze na podstawie zasłyszanych opowieści o porodach, zastanów się, jak chciałabyś, by przebiegł ten niezwykle ważny dla ciebie dzień.

Wykorzystaj fakt, że prawo jest po twojej stronie! Od kwietnia 2011 r. obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej. Mówią one o tym, że kobieta ma pełne prawo do decydowania o miejscu narodzin dziecka oraz do udziału w podejmowaniu decyzji w trakcie porodu. W świetle nowych przepisów każda ciężarna, jeszcze przed rozwiązaniem, może też sporządzić plan porodu. Jest to zapis życzeń i preferencji dotyczących porodu, które mają ułatwić komunikację między rodzącą, a personelem medycznym (szczegółowo piszemy o nim na następnych stronach).- Gorąco namawiam do sporządzenia tego planu, bo już samo jego spisanie daje kobiecie większe poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją - mówi Barbara Jaworska. Plan porodowy ułatwi ci również obranie odpowiedniej strategii, przygotowującej cię psychicznie i fizycznie do urodzenia dziecka. Oto, co jeszcze może ci w tym pomóc.

Idź do szkoły rodzenia

Najlepiej zrobić to już po 25. tygodniu ciąży. Na zajęciach dowiesz się, jak rozpoznać pierwsze oznaki porodu, co się dzieje w poszczególnych jego fazach i jak radzić sobie z bólem.

Dzięki temu lepiej zniesiesz trudy porodu. Udział w szkole rodzenia niejednokrotnie wiąże się z kosztami (wahają się one od 100 do 500 zł), ale są też kursy, za które nie trzeba płacić. Mogą być organizowane przez szpital, czasem refunduje je gmina czy miasto. Dodatkowo, zgodnie z nowymi standardami, każda kobieta w ciąży powinna mieć bezpłatny dostęp do "praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa".

- W praktyce oznacza to, że każda przyszła mama ma prawo do spotkań z położną przed porodem, podczas których powinna ona omówić z nią wymienione wcześniej tematy. Część położnych środowiskowych organizuje już edukację przedporodową dla grup osób. Formuła takich zajęć często bywa identyczna jak w tradycyjnej szkole rodzenia. Inne spotykają się z ciężarnymi indywidualnie - wyjaśnia położna.

Przemyśl, gdzie chcesz rodzić

Zgodnie z nowymi standardami Ministerstwa Zdrowia, dotyczącymi opieki okołoporodowej, masz prawo wyboru miejsca porodu. Możesz rodzić w dowolnym szpitalu, ale również w domu narodzin lub własnym.

Jeśli bierzesz pod uwagę tylko poród szpitalny, postaraj się wybrać placówkę, która będzie najbliższa twoim oczekiwaniom. - Na początku warto sprawdzić, jakie możliwości oferują szpitale w naszej okolicy. Im bliżej na porodówkę, tym pewniej czuje się mama - mówi położna. Bazę danych o szpitalach położniczych w ramach swojej nowej akcji "Gdzie rodzić?" tworzy Fundacja "Rodzić po Ludzku". Informacje te znajdują się na niedawno powstałej stronie www. gdzierodzic.info. Można je również uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu 22 887 78 77 albo zadając pytanie drogą mailową: fundacja@rodzicpoludzku.pl.

Odwiedź porodówkę

Jeśli zobaczysz wcześniej wybrany przez siebie oddział położniczy, będziesz mogła przekonać się, czy jest on bliski twoim oczekiwaniom.


Zaletą takich odwiedzin jest również zapoznanie się z nowym miejscem. - Kobieta znacznie lepiej zniesie poród, jeśli wcześniej zobaczy salę porodową i pozna położną, która będzie się nią opiekować - mówi Barbara Jaworska. Nie wahaj się pytać o wszystko - masz do tego pełne prawo. Dowiedz się, czy możesz dostać znieczulenie, a jeśli tak, to ile będzie ono kosztowało. Upewnij się też, czy w czasie porodu będziesz mogła swobodnie się poruszać. Zobacz, jak wyglądają sale, w których będziesz przebywać z maleństwem już po porodzie. W oswojonym miejscu na pewno będziesz czuła się o wiele lepiej.

A może poród w domu?

Jeśli zdecydujesz się na urodzenie dziecka w domu, powinnaś wcześniej znaleźć położną, która przyjmuje takie porody.

- Pomimo, że nowe prawo gwarantuje możliwość rodzenia poza szpitalem, wciąż mało jest położnych, które mają odpowiednie doświadczenie - wyjaśnia Barbara Jaworska. Po rozmowie ze specjalistką dowiesz się, czy poród w domu w twoim przypadku jest w ogóle możliwy. Zostaniesz do niego zakwalifikowana, jeśli jesteś zdrowa, a twoja ciąża przebiega fizjologicznie. Jeśli jednak chorujesz na jakieś przewlekłe choroby (takie jak np. nadciśnienie, cukrzycę, nawracające infekcje) czy też dziecko jest w położeniu innym niż główkowe lub spodziewasz się bliźniąt, to nie otrzymasz pozwolenia na poród w warunkach domowych.

Pełną listę przeciwwskazań znajdziesz na stronie internetowej www.domnarodzin.pl. Jeśli decydujesz się rodzić w domu, powinnaś poznać dobrze fizjologię porodu, warto więc wziąć udział w szkole rodzenia. Kolejną sprawą jest przygotowanie mieszkania na tę ważną chwilę. Warto zaopatrzyć się w podkłady medyczne, duże podpaski, kilka ręczników frotté, pieluchy tetrowe lub flanelowe, gaziki jałowe, ręczniki papierowe, miskę na łożysko oraz duży worek na odpady.

Można też folią zabezpieczyć podłogę w pomieszczeniu, w którym będzie odbywał się poród. Pozostałe potrzebne rzeczy do porodu, odpowiedni sprzęt i środki medyczne przywiezie ze sobą położna. Konieczny jest również sprawny samochód przed domem, by w razie nagłej sytuacji (np. silnego krwotoku) móc szybko przemieścić się do szpitala. Za poród domowy możesz zapłacić od 1,5 tys. do 3 tys. zł (środki medyczne plus opieka położnej).

Plan porodu krok po kroku

Ustalenia planu pozwolą ci w pewnym zakresie decydować o przebiegu porodu, dadzą także możliwość wyboru różnych rozwiązań, np. w jakiej pozycji chcesz urodzić, czy zgadzasz się na nacięcie krocza, czy życzysz sobie znieczulenia, itp. Dzięki temu nie będziesz musiała podejmować takich decyzji między jednym a drugim skurczem.

Położna czy lekarz prowadzący poród powinni zapoznać się z zapisami w planie i brać pod uwagę twoje życzenia, jeśli przebieg porodu będzie na to pozwalał. Dodatkową zaletą sporządzenia planu porodu jest to, że zmobilizuje cię do zapoznania się z tematyką porodu i skłoni do własnych przemyśleń. Będziesz wiedzieć, co może cię spotkać, a to złagodzi lęk przed porodem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje