Świąd brzucha w ciąży

Świąd brzucha nasilający się z czasem to utrapienie wielu ciężarnych. Co oznacza taki objaw i czy rzeczywiście jest powodem do obaw?

Swędzenie skóry na brzuchu, na które skarży się niejedna przyszła mama spowodowane jest narastającym napięciem skóry oraz, w prostej konsekwencji, niewystarczającym jej nawilżeniem. To zjawisko zupełnie normalne, ale wiele z nas uważa je za wyjątkowo dokuczliwe. Drapanie przynosi pozorną ulgę tylko na chwilę, a w rzeczywistości tylko nasila problem. Co gorsza, może też prowadzić do podrażnień.

Reklama

Skóra staje się wrażliwa na bodźce, jak np. ocieranie o ubranie, drażnić ją może proszek do prania czy płyn do płukania lub niektóre kosmetyki.

Jak radzić sobie z tym problemem? Skutecznym rozwiązaniem jest odpowiednia, delikatna pielęgnacja. Poleca się preparaty nawilżające przeznaczone dla kobiet w ciąży (niektóre takie kremy mają dodatkowe właściwości, np. zapobiegają tworzeniu się rozstępów). Długotrwałe kąpiele w wannie wypełnionej gorącą wodą przesuszają skórę i nasilają objawy, dlatego warto zrezygnować z nich na rzecz prysznica. Do wycierania ciała najlepiej używać miękkiego ręcznika.

Ogólny świąd skóry wymaga skonsultowania się z lekarzem, podobnie należy postąpić zaobserwowawszy zmiany skórne (wysypka, pokrzywka) na brzuchu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje