Ruchy po jednej stronie brzucha

Jestem w 22. tygodniu pierwszej ciąży. Niedawno poczułam pierwsze ruchy maluszka, ale tylko po jednej stronie brzucha, od czasu do czasu. Czy to normalne?

Nie ma powodów do niepokoju. W pierwszej ciąży ruchy dziecka pojawiają się zwykle około 20. tygodnia - wszystko wskazuje więc na to, że pani maluszek rozwija się prawidłowo. Na początku ruchy smyka z reguły nie są silne, a ich częstotliwość jest dość zmienna.

Reklama

Czasami dziecko da o sobie znać raz, a później "odzywa się" dopiero za kilka dni. Jeśli mama czuje ruchy maluszka tylko po jednej stronie brzucha, oznacza to, że najpewniej maleństwo z tej strony ma nóżki.

Dziecko z reguły jest ułożone plecami w kierunku jednego z boków mamy, a nóżki ma skierowane w drugą stronę. I właśnie te ruchy nóżek maluszka mama może odbierać jako kopanie tylko z jednej strony. W trakcie ciąży często dochodzi do zmiany ułożenia dziecka, proszę więc przygotować się na to, że już niedługo pociecha może upodobać sobie drugą stronę brzucha. I to też będzie normalne.

Dowiedz się więcej na temat: ruchy dziecka | ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje