Reklama

Polki rodzą coraz później

Decyzję o powiększeniu rodziny odkładamy na później, statystyczna Polka zostaje mamą tuż po 29. urodzinach. Starszymi pierworódkami są m.in. Włoszki i Hiszpanki, które rodzą pierwsze dziecko mając średnio 31 lat.

Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę to okres od 24 do 29 roku życia, jednak te wytyczne niekoniecznie pokrywają się z naszymi planami. Wiele par przyznaje, że w pierwszej kolejności chce zapewnić przyszłemu potomstwu byt i optymalne warunki do rozwoju, co oznacza, że potrzebna jest stabilna praca rodziców, a także lokum oraz zaplecze finansowe.

Średnia wieku pierworódek systematycznie się podnosi - w 1996 roku Polka zostawała mamą po raz pierwszy mając 24 lata, w 2000 - mając 26. Dziś coraz częściej w rolach mam debiutują trzydziesto- i czterdziestoparolatki.

Reklama

Choć ciąża po 35. roku życia wiąże się z zagrożeniami komplikacjami, jak przedwczesne porody i wady wrodzone u płodu, w większości przypadków kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Warto pamiętać o regularnej kontroli stanu zdrowia, także przed zajściem w ciążę, zażywaniu kwasu foliowego już w okresie poprzedzającym starania o poczęcie, oraz, jeśli możemy sobie na to pozwolić, pomyślmy o przeprowadzeniu badania kariotypu u obojga partnerów.

Nie zapominajmy też o tym, że kobieca płodność wyraźnie zmniejsza się wraz z upływem czasu - zdrowa dwudziestolatka ma około 25-30 proc. szans na zapłodnienie w każdym cyklu, a trzydziestolatka 15-20 proc. U starszych kobiety liczby te są jeszcze mniejsza, za to rośnie ilość tzw. cykli bezowulacyjnych, kiedy to zajście w ciążę jest w ogóle niemożliwe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama