Podwójna radość i wyzwanie

Jedna na 85 ciężarnych słyszy, że urodzi dwoje dzieci. Lekarze określają to ciążą wysokiego ryzyka i zalecają częstsze kontrole. Jak się przygotować do podwójnego macierzyństwa?

Ciąże mnogie częściej występują u kobiet po 30. roku życia, pań, które już rodziły, oraz leczonych hormonalnie.

Taki malutki...

Reklama

Lekarz już w pierwszym trymestrze w czasie USG rozpoznaje ciążę bliźniaczą. Poród następuje około 36. tygodnia ciąży, ale zdarza się, że i jeszcze wcześniej. Dzieci są więc mniejsze od przeciętnego noworodka, który urodził się w 40. tygodniu. Bywa, że muszą spędzić kilka tygodni w inkubatorze, by przybrać na wadze i nauczyć się samodzielnie oddychać.

Nauka ssania


Koniecznym zakupem może się okazać laktator. Wcześniaki nie mają wykształconego odruchu ssania. Warto wtedy odciągnąć pokarm, by móc podać im swoje mleko. Z czasem nauczą się ssać pierś lub butelkę. Wychodząc ze szpitala, maluszki powinny ważyć około dwóch kilogramów. W zwykłych sklepach dostępne są ubranka i pieluchy dla dziecka o wadze powyżej 3 kg (od 56 cm wzrostu). Porady i adresy miejsc, gdzie zaopatrzysz się w mniejsze ciuszki znajdziesz na stronach: www.wczesniak.pl lub www.blizniaki.net.

Ciąża wysokiego ryzyka

- Częściej powinnaś chodzić na badania kontrolne.

- Poród następuje około 36. tygodnia, ale często zdarza się kilka tygodni wcześniej. W 75 proc. przypadków kończy się cesarskim cięciem.

- Kobieta silniej odczuwa wszystkie ciążowe dolegliwości - zwiększa się także ryzyko pojawienia się m.in. cukrzycy ciążowej, anemii, stanu przedrzucawkowego, krwawienia, nadciśnienia tętniczego.

Niezbędna pomoc

Samej będzie Ci ciężko, dlatego dobrze jest zawczasu pomyśleć o zaangażowaniu kogoś do pomocy.

Poduszka do karmienia

Ułatwia ułożenie dzieci przy piersi. Niektóre mamy karmią dwoje na raz, inne wolą robić to po kolei.

Odpowiedni wózek

Dostępne są trzy rodzaje wózków: długie (gondole lub siedziska ułożone są jedna za drugą), szerokie (gondole umieszczone są jedna obok drugiej) oraz dostępne od niedawna wózki określane "jeden nad drugim".


AJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje