Reklama

Fakty i mity o niepłodności

Zdaniem lekarzy bezskuteczne oczekiwanie na ciążę przez rok, jeśli para regularnie współżyje, jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. U kobiet powyżej 35. roku życia ten czas jest jeszcze krótszy. Zanim zaczniesz planować rodzinę, sprawdź, czy na pewno wiesz, jak skutecznie starać się o dziecko.

Niepłodność jest rosnącym problemem zdrowotnym wieku rozrodczego. Dotyka około 15 proc. par pragnących mieć dziecko. W równym stopniu dotyczy kobiet jak i mężczyzn. U kobiet wyróżnia się cztery najczęstsze czynniki, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę: 

Reklama

- czynnik jajowodowy (np. nieprawidłości w budowie jajowodów), 

- endometerioza, 

- zaburzenia owulacji towarzyszące zespołowi policystycznych jajników,

- zaburzenia owulacji o innej przyczynie. 

Natomiast u mężczyzn przyczyną niepłodności są najczęściej nieprawidłowe parametry nasienia:

- oligoastenospermia (zbyt mała liczba plemników i ich nieprawidłowa ruchliwość),

- astenospermia (nieprawidłowa ruchliwość plemników), 

- teraptospermia (za mało plemników o prawidłowej budowie), 

- azoospermia (brak plemników w ejakulacie), 

- oligospermia (zbyt mała liczba plemników).

Zdarza się też, że mimo prawidłowych wyników badań i braku bezpośrednich przyczyn niemożności uzyskania ciąży, nie dochodzi do poczęcia. To rodzi frustrację, czasem rozpad związku albo wzajemne obwinianie. I gdy wyeliminowane zostaną wszystkie przyczyny jak zła jakość komórek jajowych, zaburzenia zdolności zapładniającej plemników czy też zmiany w chromatynie jądrowej plemnika, pozostaje pytanie co robić dalej?

O to, jak skutecznie starać się o ciążę zapytaliśmy dr. n. med. Grzegorza Południewskiego z ośrodka leczenia niepłodności Gameta w Warszawie. Wspólnie obalamy najczęstsze mity dotyczące niepłodności i wskazujemy na metody, które mogą ułatwić i przyspieszyć zajście w ciążę.

Im więcej seksu, tym większa szansa na ciążę.

MIT! Aktywność seksualna jest konieczna, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Jednak zbyt duża nie sprzyja jej uzyskaniu. W okresie potencjalnie płodnym, czyli ok. połowy cyklu wystarczy jeden stosunek codziennie, najlepiej po wcześniejszej 3-4-dniowej przerwie. Większa aktywność może wpływać na jakość nasienia. Nie ma to znaczenia u osób zupełnie zdrowych, ale u tych ze zmniejszoną liczbą plemników lub o większym odsetku nieprawidłowych. Bardzo częste współżycie znacznie zmniejsza zarówno liczbę prawidłowych plemników jak i ich jakość. Długi  okres abstynencji seksualnej ma też negatywny wpływ na obraz nasienia. Zmniejsza się liczba plemników żywych, o prawidłowym ruchu. A to nie sprzyja zajściu w ciążę.

Zdrowe jedzenie i zbilansowana dieta zwiększają szansę na ciążę. Tym, co utrudnia poczęcie jest nadwaga i otyłość.

FAKT! Biologicznie rzecz ujmując, to okres dostatku sprzyja zajściu w ciążę. Człowiek jako jedyny z naczelnych ssaków nie podlega popędowi seksualnemu w zależności od pór roku. Właściwie ciągła zdolność do zapłodnienia ograniczana jest jedynie przez skrajne niedożywienie. Typowy przykład to anoreksja i jej skutki związane z zahamowaniem owulacji. Nie sprzyja zajściu w ciążę również znaczna nadwaga, co związane jest z aktywnością hormonalną tkanki tłuszczowej. Otyłości towarzyszą często znaczne zaburzenia metaboliczne, co także utrudnia możliwość pojawienia się ciąży.  Idealny jest więc złoty środek - znormalizowana dieta (optymalnie dieta śródziemnomorska), średniego stopnia wysiłek fizyczny oraz prawidłowa masa ciała. 

Im starsza kobieta, tym trudniej o ciążę. 

FAKT! Płodność podlega zmianom wraz z wiekiem. Na początku, tuż po 1. miesiączce, płodność wyraźnie się zmniejsza, by w wieku 18-25 lat osiągnąć swoje biologiczne maksimum. Po 35. roku życia obserwuje się stopniowe zmniejszanie płodności. Ok. 40. roku życia  stanowi ona ok zaledwie 20 proc.  W wieku  premenopauzalnym (45-52 lata) płodność zanika. Należy tu dodać, że są to wartości szacunkowe, bo płodność jest cechą indywidualną i dotyczy pary ludzi. Jest to wspólny problem partnerów, a przez to nawet będąc w szczycie płodności można mieć znaczne problemy z uzyskaniem ciąży.

Wiek partnera nie wpływa na szanse na zapłodnienie partnerki.

MIT! Wraz z wiekiem zmienia się znacząco również płodność mężczyzn. Nie zanika  ona  całkowicie nawet do późnej starości - jednak zarówno liczba, jak i jakość plemników ulegają znacznemu pogorszeniu. Odnosząc się do "wspólnej płodności" większe są szanse ciąży w takim wypadku z młodszą partnerką lub partnerem niż w parze osób w podobnym wieku.

Palenie utrudnia poczęcie dziecka.

FAKT! Palenie tytoniu w opracowaniach statystycznych jest jednym z czynników obniżających płodność. Nie do końca wiadomo, jakie są mechanizmy je powodujące - poza samym wpływem nikotyny. Można przypuszczać, że wiele substancji zawartych w ciałach smolistych ma wpływ na intensywne dzielenie się tkanek, a co za tym idzie, na wytwarzanie plemników. 

Dowiedz się więcej na temat: płodność | niepłodność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje