Reklama

Doula – najlepszy lek na porodowe zło?

"W oczekiwaniu na dziecko" Heidi Murkoff, to najsłynniejszy poradnik na świecie dotyczący ciąży i porodu. Autorka posiada ogromną wiedzę, którą dzieli się w przystępny sposób z czytelnikami. Książka pomoże odnaleźć się przyszłym mamom i tatom w trudnej, ale też fascynującej podróży jaką jest rodzicielstwo.

Oto jeden z fragmentów poradnika:

Myślisz, że trzy osoby to już tłok? Wiele par tak nie uważa, jeśli sprawa dotyczy porodu. Coraz więcej przyszłych rodziców decyduje się bowiem dzielić to doświadczenie z doulą, czyli kobietą, która jest profesjonalnie przygotowana do tego, by towarzyszyć przyszłej mamie przy porodzie. I słusznie.

Badania dowodzą, że kobiety wspierane przez doule rzadziej wymagają cięcia cesarskiego, indukcji porodu i środków znieczulających. Poza tym poród, w którym uczestniczy doula, zazwyczaj jest krótszy i wiąże się z mniejszymi powikłaniami.

Reklama

Termin "doula" wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie tym mianem określano najważniejszą służącą w domu - tę, która najprawdopodobniej pomagała przy porodzie. Co dokładnie może zrobić dla ciebie doula i jak pomoże ci przeżyć to doświadczenie? To zależy od tego, jaką doulę wybierzesz, w jakim momencie ciąży to zrobisz i jakie będą twoje preferencje.

Niektóre doule angażują się w życie przyszłej mamy na długo przed pierwszymi skurczami, pomagają stworzyć plan porodu i łagodzą przedporodową tremę. Inne pojawiają się w domu przyszłych rodziców, by pomóc im przejść przez wczesną fazę porodu.

W szpitalu doula przejmuje różne obowiązki, oczywiście kierując się twoimi potrzebami i życzeniami. Jej główna rola polega zazwyczaj na zapewnieniu spokoju przyszłej mamie, mobilizowaniu jej i wspieraniu (zarówno emocjonalnie, jak i fi zycznie). Doula podzieli się z tobą swoim doświadczeniem (szczególnie cennym, gdy rodzisz po raz pierwszy), pomoże zastosować techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, poradzi, jaką pozycję przyjąć w trakcie porodu, pomasuje, potrzyma za rękę, poprawi poduszkę i łóżko.

Doula może również pełnić rolę mediatora i adwokata - w razie potrzeby będzie gotowa porozmawiać z kimś w twoim imieniu, wyjaśni ci terminy medyczne i procedury, czyli, ogólnie mówiąc, pomoże w kontaktach z personelem szpitala. Nie zajmie jednak miejsca osoby, która będzie ci towarzyszyła przy porodzie (dobra doula nigdy nie da odczuć twojemu partnerowi, że to ona odgrywa najważniejszą rolę), ani nie zastąpi położnej - za to zaoferuje jeszcze więcej wsparcia i pomocy (jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy położna, która się tobą opiekuje, zajmuje się w tym samym czasie jeszcze innymi rodzącymi lub gdy poród trwa długo i na dyżurze pojawiają się kolejne położne).

Doula będzie również jedyną osobą (oprócz partnera porodowego), która pozostanie przy tobie przez cały poród - przyjazna i znajoma twarz od początku do końca. Ale niektóre doule nie poprzestają na tym. Oferują wsparcie i pomoc również po porodzie - począwszy od karmienia piersią po opiekę nad noworodkiem.


Fragment książki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy