Reklama

Czerwone mięso jest szkodliwe dla kobiet

​Kobiety, zwłaszcza te, które starają się o dziecko, powinny unikać czerwonego mięsa. Według badań naukowców jego obecność w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia raka, a także groźnej choroby - endometriozy.

Endometrioza to choroba występująca u około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. W jej wyniku typowe dla wnętrza macicy komórki błony śluzowej (endometrium) pojawiają się w nietypowych miejscach, zwłaszcza jamie brzusznej. Ogniska te podlegają podczas cyklu menstruacyjnego takim samym zmianom, jak prawidłowe endometrium. W rezultacie tworzą się cysty, tzw. torbiele czekoladowe i dochodzi do bliznowacenia narządów - np. jajników, jajowodów, pęcherza moczowego i odbytu. Stany zapalne powodują przewlekły ból brzucha, a u połowy cierpiących na endometriozę kobiet występuje bezpłodność.

Reklama

Możliwe jest chirurgiczne usuwanie cyst, jednak po pewnym czasie pojawiają się nowe zmiany. Lepszy efekt na dłuższą metę daje zmniejszenie poziomu estrogenu. Podobnie jak zdrowa tkanka wewnątrz macicy, ogniska endometriozy rozwijają się pod jego wpływem. Jego obniżony poziom prowadzi z kolei do objawów menopauzy i utraty płodności.

Według przeprowadzonych w ciągu 22 lat badań u 3800 amerykańskich kobiet rozpoznano endometriozę. Jak się okazało, jedzenie czerwonego mięsa dwa razy dziennie lub częściej zwiększało ryzyko rozwoju choroby o 56 proc. w porównaniu z kobietami, które czerwone mięso jadły raz na tydzień lub jeszcze rzadziej. Chorobie najbardziej sprzyja spożywanie najmniej przetworzonego mięsa, np. steków. Nie znaleziono natomiast związku pomiędzy chorobą a spożyciem drobiu, ryb czy owoców morza. Naukowcy przypuszczają, że spożycie czerwonego mięsa wpływa na równowagę hormonalną - podnosi bowiem poziom estrogenu.

Czerwone mięso, a ryzyko raka

Z kolei badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że jedzenie czerwonego mięsa przez kobiety znacząco zwiększa ryzyko raka końcowego odcinka jelita grubego. Badania przeprowadzono na 32 tysiącach ochotniczek, które rekrutowano w latach 1995-1998, a następnie ich stan zdrowia monitorowano średnio co 17 lat. W tej grupie, raka jelita grubego zdiagnozowano w 335 przypadkach, w tym w 119 dotyczył odcinka końcowego.

Po przyjrzeniu się danym dotyczącym sposobu odżywiania badanych kobiet naukowcy ustalili, że rak końcowego odcinka jelita grubego wyraźnie częściej występował u kobiet, które regularnie spożywały czerwone mięso - niż u tych, które nie jadały go w ogóle.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Wielkiej Brytanii. Wcześniejsze analizy wskazywały, że konsumpcja czerwonego i przetworzonego mięsa ma związek z zachorowaniem na ten nowotwór u około jednego na pięciu pacjentów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czerwone mięso | endometrioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy