Reklama

​Rady na ciążowe dolegliwości

Mdłości, obrzęki nóg, zaparcia... Lista przypadłości, których możesz teraz doświadczać, jest długa jak alfabet. Na szczęście są na nie niezawodne sposoby.

Czas oczekiwania na dziecko to piękny okres w życiu kobiety. Często jednak towarzyszą mu różne, nieprzyjemne objawy. Nasz ekspert, Izabela Lenkiewicz, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl podpowiada, jak można sobie z nimi radzić.

Anemia

Najczęściej powoduje ją niedobór żelaza, które służy m.in. do budowy czerwonych krwinek. Anemię można łatwo wykryć podczas badania krwi.

To ci pomoże:

● Jeśli masz za mało żelaza, ginekolog zaleci ci przyjmowanie jego preparatów w tabletkach lub zastrzykach (nie wolno brać ich na własną rękę).

Reklama

● Przed połknięciem preparatu wypij szklankę soku pomarańczowego albo zjedz plasterek cytryny. Zawarta w nich witamina C sprzyja lepszemu wchłanianiu żelaza.

● Zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło tego pierwiastka. Sporo żelaza zawierają: wołowina, brokuły, soja, biała kapusta i szpinak.

Bezsenność

Zwykle pojawia się pod koniec ciąży. Jest wiele powodów, które mogą być wówczas przyczyną problemów ze spaniem: duży brzuszek, wiercące się dziecko, częstsze oddawanie moczu, kurcze łydek, itp.

To ci pomoże:

● Wypij przed snem szklankę ciepłego mleka lub herbatki z melisy czy rumianku, które działają uspokajająco.

● Zasypiaj na lewym boku, a między nogi wkładaj poduszkę - to najlepsza pozycja dla ciebie i maluszka.

Bóle pleców

Nasilają się pod koniec ciąży. Przeważnie dotyczą dolnej części kręgosłupa.

To ci pomoże:

● Unikaj zbyt długiego stania lub siedzenia bez ruchu.

● Kiedy siedzisz przy biurku, używaj podnóżka, aby unieść kolana powyżej poziomu bioder. Między oparcie krzesła a plecy włóż mały wałek - odciążysz dolny odcinek kręgosłupa.

● Sypiaj na twardym materacu, w odpowiedniej pozycji (patrz: bezsenność).

Cukrzyca ciążowa

Pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jej przyczyną jest wzrost poziomu glukozy we krwi wywołany zmianami hormonalnymi.

To ci pomoże:

● Aby obniżyć poziom cukru we krwi, powinnaś przejść dolegliwości na dietę składającą się z produktów o tzw. niskim indeksie glikemicznym (patrz też: www.dietacukrzycowa.pl). Potrzeba ci również więcej ruchu: regularna aktywność fizyczna stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Duszności

Mogą pojawić się podczas wysiłku i w czasie snu, gdy leżysz płasko na plecach. Ich przyczyną jest ucisk dna macicy na przeponę.

To ci pomoże:

● Zwolnij tempo i staraj się unikać pośpiechu. W czasie prac wymagających wysiłku rób częste przerwy.

● W nocy czy w trakcie dziennej drzemki odpoczywaj w pozycji z głową uniesioną wyżej, podkładając pod plecy więcej poduszek.

Grzybica pochwy

Objawami zakażenia grzybiczego są świąd i pieczenie krocza oraz gęste upławy, białe lub żółte o serowatej konsystencji.

To ci pomoże:

● Idź do ginekologa. Lekarz przepisze ci maść lub globulki dopochwowe zwalczające grzybicę, które są bezpieczne dla przyszłych mam.

● Aby poprawić florę bakteryjną pochwy, stosuj probiotyki. Możesz aplikować je dopochwowo (np. Lactovaginal) lub też łykać tabletki (np. Lacibios Femina).

● Ogranicz cukier w diecie, ponieważ sprzyja grzybicy (jest on dobrą pożywką dla drożdżaków). Jedz natomiast więcej jogurtów zawierających żywe kultury bakterii.

Hemoroidy

To guzkowate rozszerzenie żył, które może pojawić się w okolicy odbytu. Objawem hemoroidów zwykle jest swędzenie i ból, ale czasem także lekkie krwawienie.

To ci pomoże:

● Maści i czopki (np. Hemorol, Procto-Glyvenol) złagodzą dolegliwości. Możesz też namoczyć gazik w wywarze z kory dębu i przykładać go do bolącego miejsca.

● Pamiętaj, by nie dopuszczać do zaparć (jak to zrobić, patrz: Z jak zaparcia).

Infekcje pęcherza

Podczas ciąży masz do nich większą skłonność, gdyż twój układ moczowy pracuje mniej efektywnie.

To ci pomoże:

● Pij dużo wody. Dzięki temu mocz będzie bardziej rozrzedzony, więc bakterie będą miały gorsze warunki do namnażania się.

● Podczas oddawania moczu pochylaj się do przodu - w takiej pozycji łatwiej całkowicie opróżnić pęcherz.

● Jeśli w trakcie załatwiania się poczujesz ból albo pieczenie, idź do lekarza.

Krwawiące dziąsła

W czasie ciąży dochodzi do ich rozpulchnienia, przez co stają się bardziej podatne na różne zranienia.

To ci pomoże:

● Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnej pasty (np. Meridol, Parodontax). Dobrym rozwiązaniem jest irygator dentystyczny, który nie tylko delikatnie czyści zęby, ale też masuje dziąsła.

Mdłości

Przyczyną nudności i towarzyszących im wymiotów jest hormonalne przestrajanie się organizmu przyszłej mamy.

To ci pomoże:

● Rano nie wstawaj od razu z łóżka, ale wypij kilka łyków gorącej herbaty imbirowej lub rumiankowej lekko osłodzonej. Możesz też zjeść banana lub kilka herbatników.

● Unikaj dań ciężkostrawnych, smażonych, tłustych, mocno przyprawionych. Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty.

● Miej zawsze pod ręką małą przekąskę: migdały, ciastka imbirowe. Sięgnij po nie, gdy tylko poczujesz nudności.

Nadciśnienie

Powodem do niepokoju u ciężarnej jest ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg. Stan taki wymaga opieki lekarskiej.

To ci pomoże:

● Staraj się unikać wysiłku i jak najczęściej odpoczywaj.

● W twojej diecie powinno się znaleźć więcej wapnia, które obniża ciśnienie. Najwięcej jest go w mleku i jego przetworach. Sporo wapnia zawierają także sardynki, orzechy i brokuły. Ogranicz natomiast spożycie soli.

Nietrzymanie moczu

Nacisk macicy na pęcherz moczowy może powodować popuszczanie moczu, zwłaszcza w trakcie kichania, kaszlu czy śmiechu.

To ci pomoże:

● Wykonuj codziennie tzw. ćwiczenia Kegla: napinaj i rozluźniaj mięśnie krocza. Podczas oddawania moczu kilkakrotnie staraj się zatrzymać jego strumień. 

Obrzęki

Zwykle dotyczą kostek i dłoni. Ich przyczyną jest zatrzymywanie wody w organizmie.

To ci pomoże:

● Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazły się surowe owoce (zwłaszcza jabłka) i warzywa (pietruszka, seler, por). Dużo pij - najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

● Noś buty na niskim obcasie (do 2,5 cm) oraz bezuciskowe skarpetki i rajstopy.

● Staraj się unikać długiego stania. Kiedy odpoczywasz, układaj nogi nieco wyżej.

Przebarwienia

Powstają na skutek zmiany pigmentacji skóry. U większości kobiet pojawia się ciemna linia na brzuchu, a u części mogą wystąpić plamy na twarzy (ostuda ciężarnych).

To ci pomoże:

● Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia plam na skórze twarzy, unikaj słońca i stosuj kremy z filtrem UV. Ciemna linia na brzuchu zniknie samoistnie po porodzie.

Rozstępy

To nieregularne pręgi na skórze, które pojawiają się na skutek jej nadmiernego rozciągania. Powstawaniu rozstępów sprzyjają także zmiany hormonalne w czasie ciąży.

To ci pomoże:

● Stosuj codziennie kremy zapobiegające rozstępom. Smaruj nimi brzuch, uda, piersi i pośladki. Na tych częściach ciała rozstępy pojawiają się najczęściej.

● Raz w tygodniu wykonuj peeling tych okolic. Dzięki regularnemu złuszczaniu naskórka, kosmetyki będą znacznie lepiej działaly.

Swędzący brzuch

Przyczyną dolegliwości jest nadmierne napięcie skóry. Staje się ona bardziej sucha, czasami też pojawia się wysypka. Uwaga: jeśli odczuwasz swędzenie skóry nie tylko na brzuchu, ale na całym ciele, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Taki objaw może świadczyć o cholestazie ciężarnych, która czasem wymaga leczenia w szpitalu.

To ci pomoże:

● Unikaj długich, gorących kąpieli (w czasie ciąży i tak nie są one wskazane), które mogłyby dodatkowo wysuszać skórę. Zamiast tego bierz szybki prysznic.

● Codziennie smaruj brzuszek olejkiem migdałowym albo oliwką dla niemowląt.

● Wypijaj na noc herbatkę rumiankową (złagodzi świąd i ułatwi ci zaśnięcie).

Skurcze łydek

Wiążą się z uciskiem macicy na nerwy w okolicy miednicy mniejszej i na żyły.

To ci pomoże:

● W momencie skurczu wyprostuj nogę i skieruj palce stóp do góry. Energicznie rozmasuj łydkę, a następnie spróbuj zrobić kilka kroków.

● Aby zapobiec wystąpieniu skurczów w nocy, przed snem wymocz nogi w ciepłej wodzie. Leżąc w łóżku, podkładaj sobie małą poduszeczkę pod stopy.

Tkliwe piersi

Już od pierwszych tygodni ciąży stają się obrzmiałe, napięte i bolesne. Te objawy to wyraz zmian, jakie dokonują się w piersiach, aby przygotować je do produkcji mleka i karmienia dziecka.

To ci pomoże:

● Noś odpowiedni stanik: najlepszy będzie miękki, bawełniany, z szerokimi ramiączkami, które dobrze podtrzymają rosnący biust.

Upławy

Pod wpływem hormonów ciążowych wydzielina z pochwy staje się bardziej obfita. Zazwyczaj jest ona bezbarwna, ale może być też biaława. Zmienia się również pH pochwy z kwaśnego na zasadowe, co zwiększa skłonność do infekcji.

To ci pomoże:

● Do podmywania stosuj mydło glicerynowe. Zrezygnuj z płynów do kąpieli i mydeł zapachowych. Podmywaj się dłonią: nie używaj gąbki ani myjki. Pamiętaj, aby robić to zawsze od przodu do tyłu. Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z odbytu w okolice pochwy.

● Noś wygodną, bawełnianą bieliznę (unikaj stringów).

● Jeśli wydzielina jest bardzo obfita, używaj podpasek lub wkładek higienicznych.

Wzdęcia

Ich przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Hormon ten utrzymuje ciążę, ale spowalnia proces trawienia.

To ci pomoże:

● Jedz często (4-6 razy dziennie), ale mniej. Posiłki jadaj o stałych porach.

● Staraj się jeść powoli oraz dokładnie przeżuwać każdy kęs. Taki sposób jedzenia sprawia, że nie połyka się nadmiaru powietrza (co sprzyja wzdęciom), a także ułatwia trawienie.

● Unikaj produktów, które działają wzdymająco, np.: kapusty, fasoli, grochu.

Zaparcia

Podobnie jak wzdęcia są spowodowane działaniem progesteronu.

To ci pomoże:

● Jadaj produkty zawierające sporą ilość błonnika, czyli warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo. Pamiętaj też o jogurtach i kefirach, które dzięki dobroczynnej florze bakteryjnej wspomagają trawienie.

● Rano wypijaj sok lub kompot z suszonych śliwek. W ciągu dnia staraj się wypijać 1,5-2 l płynów.

● Aby pobudzić przemianę materii, spaceruj, pływaj, idź na gimnastykę dla ciężarnych. Pamiętaj, by nie stosować na własną rękę żadnych środków przeczyszczających. Jeśli zaparcia bardzo dają ci się we znaki, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Zgaga

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w dolnej części przełyku połączone z odczuciem goryczy w ustach może pojawić się już na początku ciąży. Zwykle jednak najbardziej daje się we znaki w trzecim trymesterze. To wynik ucisku powiększającej się macicy na żołądek.

To ci pomoże:

● Gdy dopadnie cię zgaga, wypij szklankę ciepłego mleka lub zjedz garść migdałów.

● Staraj się nie kłaść tuż po zjedzeniu posiłku. Odpoczywaj w pozycji półsiedzącej.

● Unikaj potraw smażonych, tłustych, pikantnych oraz napojów gazowanych.

Żylaki

Zwykle występują pod koniec ciąży, zwłaszcza u kobiet, które mają do nich skłonności genetyczne.

To ci pomoże:

● Zastosuj się do rad, które przedstawiono przy "O jak Obrzęki". Oprócz tego smaruj nogi kremami zawierającymi rutynę i wyciąg z kasztanowca. Warto, byś kupiła też specjalne rajstopy antyżylakowe. Zakładaj je przed wstaniem z łóżka, zanim krew spłynie do stóp.

● Pilnuj się, by nadmiernie nie przytyć (normą jest 10-14 kg), bo większa masa ciała to dodatkowe obciążenie dla żył.

Ciąża i narodziny . zdj.: mother&baby picture library Pamiętaj o codziennym relaksie. Redukowanie poziomu stresu przyniesie korzyści tobie i dziecku. Spokój i lepszy nastrój sprawią też, że łatwiej będzie ci znieść dolegliwości, które towarzyszą ciąży.

Ciąża i narodziny ODCZUWASZ dyskomfort i ciągnięcie w dole brzucha? Nie martw się. To normalne w zaawansowanej ciąży. Przyczyną jest rosnąca macica oraz rozciągające się więzadła.

Na co skarżą się przyszłe mamy?

10% miewa infekcje dróg moczowych lub też zauważa obfite upławy.

30% leczy się na hemoroidy, które są efektem problemów z wypróżnianiem.

40% ma problemy z zaparciami albo doświadcza innych kłopotów z trawieniem.

75% źle znosi upały i ma z ich powodu przykre dolegliwości, np. obrzęki nóg.

75% dokuczają poranne mdłości. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach ciąży.

78% boryka się z bezsennością. Kłopoty ze snem zwykle pojawiają się w III trymestrze.

80% cierpi na grzybicę pochwy. U większości kobiet dolegliwości te nawracają.

Tekst: Izabela Lenkiewicz, lekarz, doradca laktacyjny, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy