Jak przetrwać II trymestr?

Cokolwiek zjesz, czujesz pieczenie w przełyku, a skurcze nóg w nocy nie pozwalają ci się wyspać? Podpowiadamy co zrobić, by pokonać typowe ciążowe przypadłości.

Mdłości, ciągłe zmęczenie i senność, które dokuczały ci w pierwszym trymestrze, są już przeszłością. Teraz będziesz odczuwać przypływ energii i zaczniesz optymistycznie patrzeć w przyszłość. Odzyskasz także apetyt. Nie tylko na jedzenie, ale i na seks. W najbliższych tygodniach czeka cię też niezwykłe przeżycie: pierwszy raz poczujesz ruchy swojego dziecka! Jednak i w tym trymestrze mogą dawać o sobie znać różne dolegliwości. Przeczytaj, co robić, gdy masz...

Skurcze łydek

Reklama

Zwykle występują nocą, wybudzając cię ze snu. Wiążą się z uciskiem macicy na nerwy w okolicy miednicy mniejszej i na żyły.

Co ci pomoże:

✔ Aby zapobiec wystąpieniu skurczów, przed snem wymocz nogi w ciepłej wodzie. Leżąc w łóżku, podkładaj sobie małą poduszeczkę pod stopy, by były nieco wyżej niż tułów.

✔ W momencie skurczu wyprostuj nogę i skieruj palce stóp do góry. Energicznie rozmasuj łydkę.

✔ Zadbaj o dietę bogatą w wapń, magnez i witaminy z grupy B - jedz jogurty, banany, orzechy, fasolę i pij sok pomidorowy.

Kiedy do lekarza:

✔ Jeśli skurcze łydek nie mijają lub się nasilają.

Hemoroidy

To guzkowate rozszerzenie żył, które może pojawić się w okolicy odbytu. Objawem hemoroidów zwykle jest swędzenie i ból, ale czasem także lekkie krwawienie.

Co ci pomoże:

✔ Nie dopuszczaj do zaparć - patrz akapit na drugiej stronie.

✔ Namocz gazik w wywarze z kory dębu i kilka razy dziennie przykładaj go do bolącego miejsca.

Kiedy do lekarza:

✔ Idź do ginekologa, jeśli krwawisz i czujesz duży ból w okolicy odbytu. Lekarz zaleci ci preparaty bezpieczne dla ciężarnych.

Zaparcia

Ich przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Hormon ten utrzymuje ciążę, ale spowalnia pracę jelit.

Co ci pomoże:

✔ Jadaj produkty zawierające sporą ilość błonnika, czyli: warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo, muesli z dodatkiem otrębów. Pamiętaj też o jogurtach i kefirach, które dzięki dobroczynnej florze bakteryjnej wspomagają trawienie.

✔ Rano wypijaj sok lub kompot z suszonych śliwek. W ciągu dnia staraj się dostarczać organizmowi 1,5-2 l płynów.

✔ Aby pobudzić przemianę materii, spaceruj, pływaj, idź na gimnastykę dla ciężarnych - jeśli twój lekarz wyrazi zgodę.

Kiedy do lekarza:

✔ Jeśli zaparcia bardzo dają ci się we znaki, skonsultuj się z ginekologiem. Nie stosuj na własną rękę leków przeczyszczających.

Obfite upławy

Pod wpływem hormonów ciążowych wydzielina z pochwy staje się bardziej obfita. Zazwyczaj jest ona bezbarwna, ale może być też biaława. Zmienia się również pH pochwy z kwaśnego na zasadowe, co zwiększa skłonność do infekcji.

Co ci pomoże:

✔ Do podmywania się stosuj mydło glicerynowe. Zrezygnuj z płynów do kąpieli i mydeł zapachowych. Podmywaj się dłonią: nie używaj gąbki ani myjki. Pamiętaj, aby robić to zawsze od przodu do tyłu. Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z odbytu w okolice pochwy.

✔ Noś wygodną, bawełnianą bieliznę (unikaj stringów).

✔ Jeśli wydzielina jest bardzo obfita, używaj cienkich podpasek lub wkładek higienicznych.

Kiedy do lekarza:

✔ Gdy wydzielina stanie się gęsta, żółta o nieprzyjemnym zapachu, a ty zaczniesz odczuwać świąd i pieczenie krocza.

Zgaga

Za nieprzyjemne uczucie pieczenia w dolnej części przełyku połączone z odczuwaniem goryczy w ustach odpowiada powiększająca się macica, która uciska na żołądek.

Co ci pomoże:

✔ Jadaj często (5 posiłków), ale niewiele, aby nie dopuszczać do przepełnienia żołądka. Powoli przeżuwaj każdy kęs. Staraj się nie kłaść tuż po posiłku. Odpoczywaj w pozycji półsiedzącej.

✔ Unikaj potraw smażonych, tłustych, pikantnych, napojów gazowanych i kwaśnych produktów. Nasilają one zgagę.

✔ Gdy dopadnie cię zgaga, wypij szklankę ciepłego mleka lub zjedz garść migdałów. To złagodzi nieprzyjemne objawy.

Kiedy do lekarza:

✔ Jeżeli pieczeniu w przełyku towarzyszą zaparcia lub wymioty. Sama nie stosuj leków łagodzących zgagę. Tylko lekarz może je zalecić.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje