Złodziejka książek

Powieść Markusa Zusaka stanowi przeciwwagę dla oskarżycielskich głosów pojawiających się w ostatnich publikacjach na temat wojny. Pokazuje, jak istotne były wówczas człowieczeństwo, piękno i dobro. Dzięki nim bohaterom książki udało się ocaleć - lub umrzeć z godnością.

article cover
materiały prasowe

A jednak odkrywa jego piękno - dzięki szczególnym ludziom, których spotyka, oraz dzięki książkom, które kradnie.

Bez epatowania przemocą, ale i bez sentymentalizmu Markus Zusak kreśli obraz dnia codziennego w nazistowskich Niemczech, opisując najjaśniejsze i najciemniejsze strony natury ludzkiej, jakie wydobywają na światło dzienne dramatyczne sytuacje.

Książka stała się wielkim odkryciem literatury australijskiej (do tej pory sprzedano ponad 61 tys. 600 egzemplarzy). Po wydaniu jej w USA przez rok zajmowała czołowe miejsca na liście bestsellerów "The New York Timesa", z wynikami sprzedaży ponad 326 tys. 300 egzemplarzy, zyskując jednocześnie ogromne uznanie krytyki literackiej.

"Wall Street Journal" nazwał "Złodziejkę książek" jedną z najbardziej oczekiwanych książek dla młodzieży i dorosłych od lat.

- Kiedy narratorem czyni się śmierć, a tematem holokaust, można spodziewać się kłopotów. Markus Zusak radzi sobie jednak znakomicie. To nie są wspomnienia, "Złodziejka książek" nie rości sobie pretensji do oddania historycznej prawdy, tylko raczej - historycznej sprawiedliwości. Wysiłek godzien zastanowienia - napisał o książce Jarosław Lipszyc, poeta i publicysta.

Markus Zusak urodził się w Sydney w 1975 roku i jest już znany czytelnikom na całym świecie. Jego pierwsza powieść, "The Underdog", zyskała uznanie krytyków w Australii.

Opublikowano ją również w Europie i USA, przetłumaczono na liczne języki. Pisarz ugruntował swoją pozycję książką "Fighting Ruben Wolfe", która została wydana w USA i Europie oraz zdobyła liczne nominacje do nagród w Australii.

Następna jego powieść, "When Dogs Cry", opublikowana w 2001, otrzymała wiele nominacji i nagród, m.in. miano Honour Book w roku 2002. "The Messenger" (2002) została w Australii książką roku 2003 dla starszych czytelników, wygrała również konkurs o Premier's Literary Award (Ethel Turner Prize).

Napisana w 2005 roku "Złodziejka książek" stała się - do tej pory - najsłynniejszą powieścią Markusa Zusaka

Pisarz mieszka w Sydney, gdzie pisze, czasem też pracuje jako nauczyciel angielskiego w szkole średniej oraz gra w drużynie piłkarskiej, która nigdy nie zwycięża.

Złodziejka książek

Markus Zusak

Nasza Księgarnia

Warszawa 2008

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas