Wielkanoc 2021: Jak poświęcić pokarm (koszyczek wielkanocny)?

Wielkanoc 2021 - z racji pandemicznych obostrzeń związanych z rosnącą liczbą osób zakażonych COVID-19 - będzie wymagała przestrzegania obostrzeń i zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczenia - podobnie jak w ubiegłym roku - będą dotyczyć także błogosławieństwa pokarmów. Jak zatem poświęcić koszyczek wielkanocny w Wielkanoc 2021? Oto kilka podpowiedzi.

Koszyczek wielkanocny to symbol świąt
Koszyczek wielkanocny to symbol świąt123RF/PICSEL

Wielkanoc 2021: Jakie obostrzenia?

W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się m.in. jajka
W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się m.in. jajka123RF/PICSEL

Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa zmienia się bardzo dynamiczne, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, episkopat rekomenduje, aby stosować się do zaleceń. Obecne regulacje obowiązujące od soboty, 27.03 2021 przewidują, że w kościołach może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra. To bardzo ważne, bo w całym okresie Wielkiego Tygodnia częściej niż zwykle wierni nawiedzają kościoły.

Jak poświęcić pokarm w domu?

Wielkanocny stół
Wielkanocny stół123RF/PICSEL

W okresie Wielkanocy 2021 celebrowanie świąt i obrzędów religijnych będzie bardzo utrudnione. Ograniczenia obejmą także święcenia pokarmów, które odbywa się zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę. (W tym roku przypada ona 3 kwietnia 2021 roku). Kapłani będą mogli poświęcić pokarmy wystawione przed kościołami, ale istnieje także możliwość błogosławieństwa święconki w domu. Jak je przeprowadzić?  Przede wszystkim warto pamiętać, że może się ono odbyć tradycyjnie w Wielką Sobotę (czyli 3.04 2021) albo też w niedzielę wielkanocną (4.03. 2021) tuż przed śniadaniem wielkanocnym. Głowa rodziny albo jeden z domowników powinien odczytać fragment Pisma Świętego i odmówić - wspólnie z pozostałymi osobami - modlitwę. Można również wesprzeć się tekstem, który zwykle zamieszcza na swoich stronach internetowych diecezja, na terenie której się znajdujemy. Wszystko powinno odbywać się w atmosferze powagi.

Jakie produkty powinny znaleźć się w koszyczku?

W koszyczku powinien znaleźć się tez chrzan
W koszyczku powinien znaleźć się tez chrzan123RF/PICSEL

Poza obrzędem należy także zadbać o to, aby w koszyczku wielkanocnym znalazły się wszystkie nakazane przez tradycję produkty. Powinny one nawiązywać do  śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Bardzo bogatą symbolikę w święcące mają jajka (w postaci pisanek albo kraszanek). Poza tym w koszyczku wielkanocnym powinno się znaleźć miejsce na wędliny (np. szynkę), chleb, sól, chrzan, ciasto, masło oraz baranka (cukrowego bądź z ciasta). Wszystkie wymienione mają określone znaczenie. 

Co symbolizują pokarmy w koszyczku?

W koszyczku powinny znaleźć się jajka
W koszyczku powinny znaleźć się jajka123RF/PICSEL

O jajkach mówi się bardzo często i nie tylko w kontekście Wielkanocy, zatem nie od dziś wiadomo, że stanowią synonim życia i płodności. Baranek, który jest nieodłącznym elementem Wielkanocy, symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa i odnosi się do jego zwycięstwa nad śmiercią. Chleb, który również powinien się znaleźć w świątecznym koszyczku, jest niejako gwarantem pomyślności i dobrobytu. Bardzo podobną symbolikę posiada wędlina. Ona również nawiązuje do dobrostanu i ogólnej szczęśliwości. Chrzan to z kolei symbol siły i mocy, a ciasto, zwłaszcza to wykonane samodzielnie, to synonim umiejętności. Kiedyś w koszyczkach wielkanocnych umieszczało się również ser. Miał on zapewniać zdrowie zwierzętom gospodarskim.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas