To zwierzę zabija najwięcej ludzi. Ogromne zaskoczenie?

Amerykańscy naukowcy postanowili odpowiedzieć sobie na pytanie – które zwierzę zabija najwięcej ludzi na świecie. Rekiny, krokodyle, jadowite węże, a może ogromne niedźwiedzie? Nic bardziej mylnego.

Komary przenosząc groźne patogeny, zabijają najwięcej ludzi
Komary przenosząc groźne patogeny, zabijają najwięcej ludzi123RF/PICSEL

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przeprowadziło analizę danych, na podstawie których powstała lista najbardziej śmiercionośnych zwierząt świata. Mogłoby się wydawać, że niechlubne, pierwsze miejsce przypadnie krokodylom, wężom, grzechotnikom lub lwom, bo właśnie te zwierzęta z reguły kojarzymy z niebezpieczeństwem.

Zwierzę, które zabija najwięcej ludzi

Okazuje się jednak, że zwierzę zabijające najwięcej ludzi jest bardzo małych rozmiarów i miał z nim do czynienia prawdopodobnie każdy człowiek. Otóż największym zabójcą ludzi jest komar, a rocznie uśmierca od 500 tysięcy do nawet miliona osób.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje do wiadomości, iż komar przenosi mnóstwo niezwykle groźnych dla człowieka patogenów - w tym m.in. wirusa wywołującego malarię. I choć malaria nie jest powszechnym zjawiskiem w Europie, to już w Afryce, Ameryce Południowej i Azji stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z niską odpornością - między innymi chorych na AIDS czy zakażonych wirusem HIV.

W niektórych częściach świata ugryzienie komara może oznaczać rozwinięcie się malarii
W niektórych częściach świata ugryzienie komara może oznaczać rozwinięcie się malariiPicsel123RF/PICSEL

Według Światowej Organizacji Zdrowia malaria spowodowała około 619 tysięcy zgonów w 2021 r.

Ugryzienie komara nie jest bardzo bolesne, ale bez wątpienia dokuczliwe. Jednak największym zagrożeniem dla człowieka w momencie ataku komara jest ryzyko zainfekowania nas groźnym wirusem, który może przedostać się do krwioobiegu.

Innymi, również bardzo niebezpiecznymi zwierzętami na naszej planecie są żmije, które każdego roku przyczyniają się do śmierci nawet 138 tysięcy ludzi. Z kolei przez wściekliznę, czyli chorobę przenoszoną przez zarażone ssaki - na przykład psa - rocznie umiera około 60 tysięcy osób.

„Zbliżenia”. Aleksandra Konieczna o rolach, nagrodach i walce z przemocą w teatrzeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas