Powstał ranking najinteligentniejszych państw. Polska jest daleko w tyle

Portal Ranking Royals opublikował ranking państw ułożony według przeciętnego poziomu IQ. Na jego szczycie uplasowała się Japonia. Pierwszą dziesiątkę zdominowały kraje azjatyckie - znalazło się w niej aż siedem z nich. Top 10 uzupełniły Australia oraz Niemcy i Słowenia. Polskę sklasyfikowano w czwartej dziesiątce.

Polska nie uplasowała się wysoko w rankingu IQ według państw
Polska nie uplasowała się wysoko w rankingu IQ według państw123RF/PICSEL

Testy na inteligencję

IQ oznacza z języka angielskiego iloraz inteligencji (intelligence quotient). Wyznacza się go za pomocą specjalnego testu, który sprawdza rozumowanie werbalne, percepcyjne, pamięć oraz szybkość przetwarzania informacji. Poziom odnosi się do średniego wyniku całej populacji i na tej podstawie można określić, że dana osoba jest np. powyżej lub poniżej średniej.

Często mówi się o poziomie IQ w kontekście jednostki. Można jednak badać również iloraz inteligencji całych grup społecznych. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pod kątem sprawności intelektualnej wypadają Polacy? Istnieją badania, które dają odpowiedź na to pytanie.

Raport dotyczący średniego IQ w poszczególnych państwach

Portal Ranking Royals opublikował kilka dni temu na swoim profilu na Facebooku ranking przedstawiający listę państw wraz ze średnim wynikiem ilorazu inteligencji ich obywateli. Badaniem, które bazuje na ponad 1,5 milionie testów inteligencji przeprowadzonych w 2022 roku, objęto 125 krajów.

W badaniu wykorzystano siedem czynników mających być powiązanymi z inteligencją. Należą do nich:

  • Dobre odżywianie.
  • Regularne kształcenie się na wysokim poziomie.
  • Przepisy o bezpieczeństwie żywności.
  • Przepisy w zakresie dopuszczalnych poziomów substancji zanieczyszczających.
  • Szkolenie w zakresie muzyki w dzieciństwie.
  • Wyższy status społeczno-ekonomiczny.
  • Zmniejszenie liczby przypadków występowania chorób zakaźnych.

Ranking IQ według państw

Jak zatem prezentują się wyniki? Całe podium należy do Azji. Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się odpowiednio Japonia (wynik 108,14), Korea Południowa (107,00) oraz Chiny (106,59). Pierwsza dziesiątka rankingu jest zresztą zdominowana przez kraje azjatyckie - znalazło się w niej aż siedem z nich.

Top 10 uzupełniają Australia (siódme miejsce), a także Niemcy i Słowenia (odpowiednio dziewiąta i dziesiąta pozycja), które tym samym były najwyżej sklasyfikowanymi państwami z Europy.

Pierwsza dziesiątka rankingu prezentuje się następująco:

  1. Japonia - 108,1
  2. Południowa Korea - 107,00
  3. Chiny - 106,59
  4. Iran - 106,52
  5. Singapur - 104,75
  6. Mongolia - 102,50
  7. Australia - 101,96
  8. Wietnam - 101,14
  9. Niemcy - 101,06
  10. Słowenia - 101,05

Polska według raportu nie wypadła dobrze - nasz kraj z wynikiem 98,66 znalazł się na 38. miejscu spośród 40 państw ujętych na liście. Za nią widnieją tylko Słowacja i Armenia. Z kolei wśród krajów europejskich Polska uplasowała się na 20. pozycji, choć trzeba zaznaczyć, że nie jest to pełny ranking.

Osoby z najwyższym IQ na świecie

Obecnie za osobę z najwyższym IQ na świecie uznaje się Terence Tao, australijskiego matematyka pochodzenia chińskiego, którego wynik wynosi 221. Wśród zaledwie kilku ludzi z IQ powyżej 200 znajdują się również Kim Ung-Yong oraz Christopher Hirata.

Z kolei w historii największym geniuszem miał być William James Sidis. Jego IQ jest szacowane na poziomie 250-300, jednak brakuje informacji o tym, aby mężczyzna kiedykolwiek poddał się oficjalnemu testowi. Formalnie zatem osobą z najwyższym IQ jest Marilyn von Savant z wynikiem wynoszącym 228.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 66: Cezary PazuraINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas