Nowa, darmowa usługa dla seniorów. Kto może skorzystać? Oto warunki

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Od 1 listopada seniorzy będą mogli liczyć na nową formę świadczenia pomocy społecznej. Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca samorządy uruchomią program usług sąsiedzkich. Kto będzie mógł z niego skorzystać i na co będzie mógł liczyć? Oto zasady i warunki.

Nowa, darmowa usługa dla seniorów. Program ruszy 1 listopada
Nowa, darmowa usługa dla seniorów. Program ruszy 1 listopada123RF/PICSEL

Od 1 listopada nowy, darmowy program dla seniorów. O co chodzi?

Nowa forma świadczenia pomocy społecznej dołączy od 1 listopada do palety usług dla seniorów. Usługi sąsiedzkie lub wsparcie sąsiedzkie są nową formą usług opiekuńczych, obejmujących pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Od 1 listopada nowy, darmowy program dla seniorów. O co chodzi?
Od 1 listopada nowy, darmowy program dla seniorów. O co chodzi?123RF/PICSEL

"Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania" - wyjaśnia serwis gov.pl. Usługi sąsiedzkie dla osób potrzebujących są nową formą świadczenia pomocy społecznej, wprowadzoną pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Usługi sąsiedzkie. Kto może skorzystać?

Celem nowej usługi dla seniorów jest pomoc i wsparcie osób starszych, które mieszkają same i nie mają rodziny czy małżonka. W ramach usług sąsiedzkich otrzymać mogą pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną - czynności, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Usługi sąsiedzkie. Kto może skorzystać?
Usługi sąsiedzkie. Kto może skorzystać?123RF/PICSEL

Kto będzie mógł skorzystać z podobnej usługi? Zapisy ustawy mówią jasno, iż nowa forma pomocy odnosi się do osób samotnych, które z powodu choroby, wieku lub innych powodów potrzebują pomocy innych, jednak nie mogą jej otrzymać. W praktyce mowa o osobie:

  • samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe,
  • niepozostającej w związku małżeńskim,
  • nieposiadającej bliskich osób spokrewnionych w linii prostej, czyli zstępnych lub wstępnych: dzieci, rodziców, wnuków lub dziadków.

Usługi opiekuńcze w ramach wsparcia sąsiedzkiego będą dla seniora bezpłatne. Zastosowania nie mają w przypadku tej formy pomocy również kryteria dochodowe. Wynagradzani będą natomiast opiekunowie.

Wsparcie sąsiedzkie. Kto może zostać opiekunem?

Zgodnie z zapisami w nowelizacji ustawy, opieka zostanie zorganizowana na zlecenie samorządów, zaś środki zapewni Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kto będzie mógł zostać opiekunem? Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią konkretne wymogi. Wśród nich:

  • ukończyły 18. rok życia,
  • nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
  • nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
  • oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
  • zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
  • przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
  • zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.

źródło: gov.pl

Maria Seweryn o przemocy wobec kobiet. "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas