Jadasz takie płatki na śniadanie? Mają więcej cukru niż popularne batoniki

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Płatki zalane mlekiem to nadal jedno z najpopularniejszych śniadań na całym świecie. Niestety wielu producentów płatków żeruje na nieświadomości konsumentów i oferuje do sprzedaży produkty udające zdrową żywność, choć ich skład woła o pomstę do nieba. Zatem na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy sięgam w sklepie po opakowanie płatków śniadaniowych?

Doskonałym pomysłem na śniadanie są naturalne płatki owsiane
Doskonałym pomysłem na śniadanie są naturalne płatki owsiane123RF/PICSEL

Co znajduje się w płatkach śniadaniowych?

Zacznijmy od tego, że naturalne, wartościowe odżywczo płatki śniadaniowe powinny powstać z ziaren zbóż: żyta, jęczmienia, owsa, pszenicy, ryżu lub kukurydzy. Jednym z najcenniejszych składników takich płatków jest błonnik, który ma niebagatelny wpływ na pracę jelit, zapobiegając zaparciom, obniżając poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. Ponadto błonnik w formie nieprzetworzonej daje nam uczucie sytości.

Niestety bardzo dużo płatków dostępnych na sklepowych półkach to wyroby płatkopodobne. Dzieje się tak z uwagi na ich przetworzenie podczas procesu produkcji - nie powstają z pełnego ziarna, ale z jego niewielkich cząstek, czyli mąki i grysu. Tego typu produkt jest najczęściej dodatkowo doprawiany niezdrowymi substancjami - cukrem i solą. Znajdują się w nich również konserwanty i barwniki.

I choć na opakowaniach takich produktów producent zamieszcza informację, że płatki są "fit", to w rzeczywistości czasami znajduje się w nich więcej cukru niż w popularnych batonach.

Zamiast przesłodzonych płatków śniadaniowych wybierajmy zwykłe płatki owsiane
Zamiast przesłodzonych płatków śniadaniowych wybierajmy zwykłe płatki owsiane123RF/PICSEL

Jak wybrać zdrowe płatki?

Przede wszystkim należy dokładnie czytać skład produktu. Najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po płatki naturalne bez żadnych dodatków. Niezwykle ważnym elementem, który powinien wpływać na decyzję konsumenta o zakupie danych płatków, jest zawartość błonnika. Najwięcej błonnika znajdziemy w naturalnych płatkach owsianych bez dodatków. Takie płatki zawierają dużo białka, witaminę B, żelazo, magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Z kolei płatki jęczmienne są lekkostrawne i posiadają witaminy z grupy B i E. Płatki jęczmienne regulują trawienie i są polecane osobom chcącym schudnąć.

Płatki żytnie charakteryzują się dużą zawartością żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Ponadto znajdziemy w nich witaminy z grupy B i E oraz fluor.

Które płatki śniadaniowe są najzdrowsze?
Które płatki śniadaniowe są najzdrowsze?123RF/PICSEL

Często wybieranymi płatkami są płatki jaglane, które są bezglutenowe. Zawierają m.in. cynk i kwas krzemowy, czyli składniki poprawiające kondycję włosów i paznokci.

Płatki gryczane - również bezglutenowe, są bardzo dobrym źródłem lizyny, czyli substancji poprawiającej pracę mózgu. Płatki kukurydziane mają sporo błonnika, selenu, potasu, żelaza i magnezu.

Czas na lepsze. Odcinek 4INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas