Reklama

Zmienią się standardy opieki okołoporodowej

Nowe standardy opieki okołoporodowej będą uwzględniały m.in. obowiązkowe badania w kierunku depresji poporodowej oraz dążenie do uczynienia priorytetu z karmienia noworodków mlekiem kobiecym, w razie potrzeby pochodzącym z banków mleka kobiecego.

Jak podaje RMF24.pl. matki będą poddawane testom łącznie trzy razy - dwukrotnie podczas ciąży (około 12 oraz 27 tygodnia) i ponownie już po rozwiązaniu. Zadaniem kobiet będzie wypełnienie kwestionariusza składającego się z 21 pytań, na które można odpowiedzieć "tak" lub "nie". Przewaga odpowiedzi twierdzących w tym teście wskazuje na zagrożenie depresją poporodową.

Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego w rozmowie z RMF FM podkreśliła, że inicjatywa powstała w odpowiedzi na alarmująco wysoki wzrost odsetka kobiet, które po porodzie zmagają się z problemami emocjonalnymi.

Reklama

Ale na tym nie koniec. Ekspertka zaznacza też, że nowe standardy uwzględnią potrzeby wcześniaków w zakresie dostępu do mleka kobiecego przekazanego przez dawczynie i deponowanego w specjalnych bankach. Często zdarza się bowiem, że młode matki z różnych powodów tracą pokarm lub w pierwszym okresie po narodzinach dziecka nie są w stanie wyprodukować go w wystarczającej ilości. Wartość naturalnego kobiecego mleka jest nie do przecenienia, zwłaszcza w przypadku maluchów urodzonych przedwcześnie. Nowe rozwiązania mają sprawić, że włączenie mleka modyfikowanego do diety niemowlęcia nastąpi później, niż ma to miejsce zazwyczaj.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w styczniu bieżącego roku wskazywał na konieczność podniesienia standardów opieki okołoporodowej w Polsce. Jak mówi, obecnie są one już gotowe, a po świętach zostaną podane do publicznej wiadomości. Uwzględnią prawa pacjentek, kobiet w ciąży i po porodzie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy