Reklama

Zapalenie ucha? Reaguj natychmiast!

Nie zawsze ból ucha świadczy o chorobie. Czasami pojawia się, bo dziecko spacerowało w wietrzny dzień i zmarzło lub przy kąpieli nalała mu się do ucha woda. To dlatego może czuć dyskomfort i mieć wrażenie, że w uchu coś przeszkadza. Jeśli jednak pociecha skarży się na ból dłużej niż dwie godziny i w dodatku ma gorączkę - to znak, że może cierpieć właśnie na zapalenie ucha. Może też nie mieć apetytu i być rozdrażniona, a nawet... wymiotować i mieć biegunkę. Czasami zdarza się, że maluch wcale nie narzeka na ból, ale możesz zauważyć, że z jego ucha sączy się ropna wydzielina. Skąd się bierze? Bakterie, winne większości przypadków zapalenia ucha, powodują obrzęk błony bębenkowej, która pęka. Laryngolodzy nazywają to perforacją (jest niegroźna dla słuchu dziecka).

Reklama

Co powinnaś zrobić?

Jeśli podejrzewasz u swojej pociechy zapalenie ucha, w żadnym wypadku nie myj jej uszu wodą, a w czasie wieczornej kąpieli ochraniaj je przed zamoczeniem. Jak najszybciej idź z dzieckiem do pediatry, który podejmie się leczenia, albo skieruje was do laryngologa. Nigdy nie bagatelizuj choroby, bo nie leczone, ostre zapalenie ucha środkowego może prowadzić do uszkodzenia słuchu. A gdy przyczyną choroby są bakterie, może dojść do stanów zapalnych znajdujących się w pobliżu kości lub zapalenia opon mózgowych. Tak poważne powikłania występują jednak bardzo rzadko.

Antybiotyk? Nie zawsze, ponieważ zapalenie ucha jest najczęściej wywoływane przez bakterie, lekarz najprawdopodobniej zapisze twojemu dziecku antybiotyk. Może jednak uznać, że nie jest to konieczne. Dlaczego? Bo w części przypadków może wystąpić samoistne wyleczenie stanu zapalnego. Czasami trzeba poczekać 2-3 dni, aby sprawdzić, czy wystarczy samo leczenie objawowe. Ale zawsze o rodzaju kuracji decyduje lekarz. Nigdy nie rób tego za niego.

Jeśli leki nie wystarczą zdarza się, że konieczne jest nacięcie błony bębenkowej (tzw. paracenteza). Jeśli tak będzie w przypadku twojego szkraba, nie martw się i nie panikuj! To właściwie bezbolesny zabieg, więc nie będzie cierpiał. Poczuje się po nim znacznie lepiej, bo przestanie dręczyć go uporczywy ból.

Nacięcie musi wykonać lekarz laryngolog, doświadczony w przeprowadzaniu takich zabiegów. Po nim niezbędna jest odpowiednia higiena przewodu słuchowego. Polega ona na systematycznej zmianie opatrunków. Można też stosować krople do uszu - lekarz doradzi ci, które (ale nie kamforę, jak zalecały nasze babcie!).

Mały pacjent w domu

Jeżeli twój chory kilkulatek jest już pod opieką lekarza, postaraj się złagodzić męczące go dolegliwości. W domu możesz robić mu ciepłe okłady, podawać środki przeciwbólowe i obniżające temperaturę. Bardzo często zdarza się, że dziecko cierpiące na zapalenie ucha ma jednocześnie katar. Wtedy zawsze bardzo starannie czyść mu nos i stosuj krople zmniejszające obrzęk błony śluzowej.

Badanie po chorobie

Może się zdarzyć, że przez jakiś czas od wyleczenia brzdąc nieco gorzej słyszy. Taki stan nie powinien jednak trwać dłużej niż parę tygodni. Jeśli zauważysz, że u twojego dziecka po tym czasie problemy ze słuchem nie minęły, koniecznie idź z nim do lekarza. Zbada je otoskopem (to przyrząd do badania uszu), by stwierdzić, czy infekcja została całkowicie wyleczona.

Jak zapobiegać?

Chorobom uszu sprzyjają rozmaite infekcje górnych dróg oddechowych. Chroń więc przed nimi dziecko. Pilnuj, aby w chłodniejszych porach roku zawsze wkładało na głowę czapkę lub nauszniki - zimno i wiatr w żadnym wypadku nie mogą mieć dostępu do uszu! Staraj się również, żeby twoja pociecha nie miała kontaktu z przeziębionymi, kaszlącymi i kichającymi osobami. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, będzie ci trudniej ustrzec je przed infekcjami. Na pewno wiele razy złapie katar. Staraj się wtedy jak najszybciej go wyleczyć. Utrzymuj drożny nosek, by zapalenie nie przedostało się do ucha środkowego (trafia do niego przez trąbkę Eustachiusza).

Jeżeli infekcje u dziecka się powtarzają, możesz stosować dostępne w aptece leki, zwiększające siły obronne małego organizmu. Poproś lekarza pediatrę, by pomógł ci wybrać najlepszy dla twojej pociechy preparat podnoszący odporność.

Sylwia Dąbrówka

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | dziecko | lekarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy