Reklama

Zapalenie ucha

U małych dzieci najczęściej dochodzi do niego w następstwie zwykłego przeziębienia. Oto, co można zrobić, by pomóc choremu malcowi.

W przypadku niemowląt oraz małych dzieci trąbka słuchowa, która łączy ucho środkowe z nosową częścią gardła, ma nieco inną budowę niż u dorosłych. Jest bowiem znacznie krótsza i położona bardziej poziomo, dlatego wyjątkowo łatwo mogą się do niej "przenieść" bakterie pochodzące z nosa i gardła, powodując w obrębie ucha infekcję zapalną.

Typowe objawy 

Podczas zapalenia ucha dziecko zazwyczaj skarży się na silny ból. U niemowląt o infekcji może świadczyć pocieranie lub ciągnięcie się za uszko. Chory brzdąc ma też zwykle wysoką gorączkę, czasami sięgającą nawet 40°C, przytłumiony słuch, nudności, wymioty lub biegunkę. Ze względu na ból nasilający się podczas ssania oraz przeżuwania pokarmu, dziecko może także odmawiać jedzenia.

Reklama

Idziemy do lekarza

Z każdym maluchem, u którego podejrzewamy ból ucha, trzeba niezwłocznie pójść do laryngologa. Po dokładnym obejrzeniu wnętrza ucha otoskopem specjalista potwierdzi infekcję oraz prawdopodobnie przepisze dziecku antybiotyk i środki mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiające jej odpływ).

Wraz z antybiotykiem smyk będzie również musiał przyjmować lek osłonowy, czyli jeden z preparatów probiotycznych (np. Dicoflor, Enterol, Acidolac). W doraźnym łagodzeniu bólu pomogą środki przeciwbólowe z paracetamolem (np. Calpol, Panadol, Paracetamol) lub ibuprofenem (np. Ibufen, Nurofen, Ibum), dostępne w aptekach bez recepty. Infekcja trwa zwykle kilka, kilkanaście dni. Przez ten czas maluszek powinien pozostawać w domu.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie ucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy