Reklama

Zaburzenia równowagi hormonalnej: Typowe objawy

Nadmierne zmęczenie, problemy ze snem, nagły przyrost wagi, nocne poty i objawy gorąca - to najczęstsze objawy zaburzenia równowagi hormonalnej. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zapobiec niepożądanym skutkom. Do najważniejszych hormonów zalicza się: Insulinę - produkowana jest przez trzustkę i odpowiada za to, jak wiele cukru przyswajanego z jedzeniem dostaje się do komórek i zostaje zamienione w energię. Testosteron - produkowany jest przez jądra; uznaje się go za główny męski hormon. Odpowiada za aktywność seksualną, masę mięśniową oraz za ogólny poziom energii. Estrogen i Progesteron – te dwa hormony występują głównie u kobiet i są odpowiedzialne za owulację, cykl menstruacyjny oraz za utrzymanie ciąży po poczęciu dziecka. Kortyzol – produkowany jest przez nadnercza, leżące tuż nad nerkami. Jest hormonem stresu, odpowiada za reakcje organizmu na stres. Jego stężenie jest ważne dla wielu reakcji psychicznych.

Zmęczenie

Jednym z najpowszechniejszych objawów zaburzenia gospodarki hormonalnej może być ciągłe uczucie zmęczenia.

W tym przypadku najczęściej za winowajcę przyjmuje się insulinę, a konkretnie jej wysoki poziom i problemy z przyswajalnością.

Rozwiązaniem problemu może być między innymi zmiana diety, a konkretnie wyeliminowanie cukrów prostych i białej mąki. Staraj się zrzucić zbędne kilogramy i regularnie ćwicz, bo to też może przyczynić się do wyrównania poziomu tak ważnego hormonu, jakim jest insulina.

Problemy ze snem

Tak samo jak przemęczenie, tak i bezsenność świadczy o potencjalnych zaburzeniach hormonalnych. U mężczyzn to schorzenie może być spowodowane niskim poziomem testosteronu, natomiast u kobiet - progesteronu. Istnieje szereg terapii hormonalnych, które mogą to wyregulować, jednak lepszym rozwiązaniem jest naturalna medycyna. Świetnie radzi sobie z tym niepokalanek. Zioło to podwyższa poziom zarówno testosteronu jak i progesteronu.

Reklama

Problemy z wagą

Głównymi winowajcami problemów z wagą jest kortyzol i insulina. Wysoki poziom tych hormonów prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji? Na obniżenie kortyzolu korzystnie wpłynie odpowiednie zarządzanie stresem i sięgnięcie po odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy różnego rodzaju techniki oddechowe.

Słaby pociąg seksualny

Spadek libido u kobiet może świadczyć o niedoborze estrogenu, a u mężczyzn - testosteronu. Poziom estrogenu u kobiet jest zależny od cyklu menstruacyjnego; z kolei poziom testosteronu u mężczyzn diametralnie obniża się po 50. roku życia. Zjawisko to często jest nazywane „męską menopauzą”. Na szczęście większość krajów na świecie oferuje zastępcze terapie hormonalne lub leczenie naturalnymi sposobami.

Nocne poty i uderzenia gorąca

Jednym z pierwszych objawów menopauzy u kobiet są silne poty i uderzenia gorąca. Te pierwsze dokuczają szczególnie w nocy, ale często występują też w ciągu dnia. Objawy te świadczą o spadaniu poziomu estrogenu. Terapia hormonalna może jednak zwalczać te niepokojące i nieprzyjemne objawy. Może tu pomóc również zioło o nazwie pluskwica zwyczajna.

Słaba pamięć i problemy z koncentracją

Jeśli przez dłuższy czas czujesz się zestresowany, twoje nadnercza się przemęczają i nie produkują odpowiedniej ilości kortyzolu. Taki stan rzeczy bardzo negatywnie przekłada się na koncentrację i pamięć.

Problemy emocjonalne

Lęki, poirytowanie, depresja i chwiejność emocjonalna świadczą o problemach z hormonami, szczególnie z poziomem progesteronu i estrogenu, które stają się zbyt niskie lub zbyt wysokie. Remedium w tym przypadku może okazać się hormonalna terapia zastępcza, która pozwoli dodatkowo wyrównać poziom wagi. Warto sięgnąć również po zioła, zwłaszcza pluskwicę zwyczajną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia hormonalne | hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy