Reklama

Wpływ jodu na nasz organizm

Jod jest dość ważnym pierwiastkiem chemicznym, który wpływa na prawidłową pracę naszego organizmu. Zazwyczaj w przeróżnych spotach reklamowych spotykamy się z informacjami o tym, jak ważny jest magnez, cynk czy żelazo zapominając jednak o jodzie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jod jest potrzebny, aby nasz organizm działał bez zarzutu.

Oczywiście musimy zwracać też uwagę na to, kiedy przyjmujemy jod. W wielu przypadkach tzw. zaburzeń czynności tarczycy, jod należy przyjmować tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Niedoczynnością tarczycy określa się niedostateczne wydzielanie hormonów tarczycy, których najczęstszym powodem jest zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto. Badania przeprowadzone w wielu krajach pokazują, że producenci soli spożywczej zaczęli dodawać jod do soli w celu zwalczania niedoboru jodu w organizmie, który jest częstą przyczyną niedoczynności tarczycy.

Reklama

W przypadku chorej tarczycy należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby cierpią z powodu niedoboru jodu w organizmie. Przyczyn zachorowania jest wiele, możemy spotkać się na przykład z wrodzonym zaburzeniem tarczycy czy też co raz częściej odnotowuje się niedoczynność wywołaną działaniem niepożądanym po spożyciu niektórych leków.

Powinniśmy brać również pod uwagę fakt, że przyjmowanie jodu w celu uzupełnienia pierwiastka w organizmie, może nam również zaszkodzić i powodować większe problemy zdrowotne. Niektóre badania pokazują, że osoby z chorobami autoimmunologicznymi tarczycy będą czuły się znacznie lepiej unikając jodu.

Zaburzenia tarczycy i wszelakie problemy związane z hormonami są bardzo złożone i wymagają konsultacji z dobrym lekarzem, który pomoże nam znaleźć złoty środek na naszą dolegliwość.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tarczyca | jod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy