Reklama

Wieczorem unikaj jak ognia. Narażasz się na ból brzucha i biegunkę

Zajadanie się arbuzami latem to dla wielu miłośników owoców smaczna tradycja. Słodki i soczysty arbuz nie tylko wybornie smakuje, ale pomaga też dbać o nawodnienie organizmu w upalne dni. Niskokaloryczny, a jednocześnie bogaty w składniki odżywcze owoc posiada jednak wady. Czy arbuza można jeść na noc? Okazuje się, że uwzględnianie go w diecie wieczorem nie jest dobrym pomysłem.

Arbuz na noc — dlaczego nie jest polecany?

Uwzględnienie w diecie owoców jest jednym z warunków prawidłowego odżywiania. Latem wielu osobom nie trzeba o tym przypominać, ponieważ jest to pora roku, kiedy smakują najlepiej, a w sklepach i na targach mamy naprawdę duży wybór. Żal byłoby nie skorzystać. Należy jednak robić to odpowiedzialnie.

Czy arbuza można jeść wieczorem? Okazuje się, że lepiej nie włączać go do posiłków w porze kolacji, a tym bardziej tuż przed pójściem spać. Z czego to wynika?

Reklama
  • W nocy procesy trawienne są spowolnione, organizm więc może mieć trudności ze sprawnym strawieniem owocu ze względu na jego kwasowość oraz zawartość fruktozy. Osoby o wrażliwych żołądkach mogą narzekać na ból brzucha i uczucie dyskomfortu. W skrajnych przypadkach częste spożywanie owocu w dużych ilościach wieczorem może skutkować zespołem jelita drażliwego.
  • Dolegliwości na tle układu pokarmowego możemy odczuć dopiero rano. Arbuz zjedzony wieczorem niejednokrotnie skutkuje biegunką. Nikt nie chciałby tak rozpoczynać dnia.
  • Ze względu na dużą zawartość wody, arbuz może działać moczopędnie. Nocne wizyty w łazience zaburzają sen, przez co rano czujemy się zmęczeni i wypompowani z energii.

Ten napój to będzie hit lata. Nawadnia, podkręca metabolizm i oczyszcza jelita

O jakiej porze najlepiej jeść arbuzy?

Aby produkty spożywcze faktycznie sprzyjały zdrowiu, trzeba z nimi właściwie postępować. W przypadku arbuza najważniejsza jest pora jedzenia. Wiemy już, że wieczorem przynoszą więcej szkody niż pożytku. Ustalono, że arbuza najlepiej jest jadać w pierwszej połowie dnia — najlepiej do godziny 13. Jeśli wstajemy wcześnie rano i nie chodzimy spać z kurami, pora może być późniejsza, lecz należy zachować co najmniej kilkugodzinny odstęp między degustacją a położeniem się do łóżka.

Bezpieczne dla cukrzyków, pomocne w odchudzaniu. Jedz garść dziennie

Czy arbuz jest kaloryczny? Czy można jeść go na diecie?

Temat kaloryczności produktów ma duże wzięcie zwłaszcza wiosną i latem, kiedy wielkimi krokami zbliża się sezon bikini. Stąd często zastawiamy się, ile kalorii ma arbuz i czy można jeść go na diecie odchudzającej? W 100 gramach znajdziemy około 35 kalorii. Przeciętnie plaster arbuza waży 300-350 gramów, więc owoc jest całkiem dobrą alternatywą dla tuczących deserów.

Nie należy z nim jednak przesadzać — to źródło cukrów prostych, które mogą powodować gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi. To przez nie odczuwamy większą ochotę na słodycze i w związku z tym doświadczamy spadku silnej woli podczas diety redukcyjnej. Uważać powinny nie tylko osoby odchudzające się, ale też pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą i insulinoopornością.

Polecamy:

Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami

Wsyp do kawy dwa produkty. Zmienisz ją w odchudzający napój

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy