Reklama

W jaki sposób pozbyć się szybko bólu głowy?

Od czasu do czasu każdy człowiek - bez względu na wiek czy płeć - doświadcza bólu głowy. Niekiedy może być on wręcz trudny do wytrzymania i połączony z nudnościami czy wymiotami. Z reguły spowodowany jest stresem, napięciem, problemami z zatokami, migreną, brakiem snu lub odwodnieniem By pozbyć się uporczywego bólu głowy, najczęściej sięgamy po tabletki. Istnieją jednak naturalne sposoby, dzięki którym możemy skutecznie pozbyć się tej dolegliwości. Czy wiedziałeś, że ukojenie może ci przynieść jabłko posypane solą, pasta sporządzona ze skórki cytryny albo masaż z użyciem olejku miętowego? Jeśli nie, dowiedz się więcej.

1. Woda

Jeśli przyczyną bólu głowy jest odwodnienie, można pozbyć się go w łatwy sposób. Wystarczy wypić szklankę wody w momencie, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort, a następnie regularnie dostarczać płynów do organizmu.

Skutecznym sposobem na uzupełnienie płynów może być też picie napojów przeznaczonych dla sportowców. Zawarte w nich elektrolity pomogą nam pozbyć się uporczywej dolegliwości.

Pamiętaj! Jeśli boli cię głowa, unikaj picia alkoholi, które odwadniają organizm.

2. Okłady z lodu

Przyłożenie zimnego kompresu - na przykład z lodu - na czoło złagodzi ból, pomoże obkurczyć naczynia krwionośne i poprawi krążenie krwi. Sposób ten daje najlepsze rezultaty w przypadku bólu głowy wywołanego stresem lub problemami z zatokami.

Reklama

Weź kostki lodu lub lód kruszony i owiń go cienkim ręcznikiem. Połóż okład na czoło i trzymaj przez kilka minut. W razie potrzeby można go także zrobić z opakowania mrożonych warzyw. Pamiętaj, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry.

Jeśli nie masz pod ręką lodu, możesz również wykonać okład z zimnej, mokrej ściereczki. Należy ją zmieniać co 10 minut aż do momentu uzyskania poprawy.

3. Gorąca woda

Gorące okłady aplikowane na kark mogą przynieść ulgę w bólu głowy spowodowanym stresem. Ciepło pozwala na rozluźnienie mięśni, łagodząc tym samym pulsujący ból. Wystarczy położyć ciepły okład na karku lub wziąć gorący prysznic, kierując strumień wody w to miejsce.

Innym, równie skutecznym sposobem, jest zanurzenie dłoni w misce z gorącą wodą na 10 – 15 minut. Taki zabieg poprawi krążenie krwi, przynosząc ulgę w bólu głowy.

W przypadku przewlekłego bólu głowy dobrze jest zanurzać stopy w misce wypełnionej gorącą wodą i trzymać je w niej przez 10 minut tuż przed udaniem się na nocny spoczynek.

4. Cytryna

Cytryna to bardzo skuteczny i silny środek łagodzący bóle głowy. Odświeża i odpręża. Ponadto pozwala na zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie.

W złagodzeniu bólu głowy może pomóc wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z połówki cytryny. Środek ten jest szczególnie skuteczny w przypadku bólu głowy spowodowanego dolegliwościami żołądkowymi.

Innym sposobem wykorzystania cytryny do łagodzenia bólu głowy jest przyrządzenie pasty ze skórki z cytryny i nałożenie jej na czoło. Taki zabieg szybko przynosi ulgę.

5. Jabłko

Do zwalczania bólu głowy można użyć zarówno jabłka jak i octu jabłkowego. Mogą one pomóc w odbudowaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ponadto sam zapach zielonych jabłek może przynieść ulgę w migrenie.

Kiedy rano obudzisz się z bólem głowy, zjedz kawałek jabłka posypanego solą i popij ciepłą wodą. Możesz również napełnić dużą miskę gorącą, parującą wodą i dodać do niej 3 – 4 łyżki octu jabłkowego. Zakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 10 – 15 minut.

Dobrym sposobem jest też picie mieszanki wody z octem jabłkowym. Wystarczy dodać 2 łyżeczki octu jabłkowego do szklanki wody. Ewentualnie dodać niewielką ilość miodu lub soku z cytryny. Tak przyrządzoną miksturę pijemy 2 – 3 razy dziennie.

6. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa wykazuje właściwości łagodzące i uspokajające, które mogą pomóc w bólu głowy. Herbatę na jej bazie przyrządzamy, dodając 1 łyżeczkę suszonej mięty pieprzowej do szklanki gotującej się wody. Zakrywamy kubek i zaparzamy przez 10 minut. Przecedzamy i dodajemy nieco miodu do smaku. Pijemy powoli małymi łykami.

Można również zastosować olejek miętowy do delikatnego masażu skroni, żuchwy i karku. Taki sposób pomoże szybko złagodzić gól głowy.

W przypadku wystąpienia mdłości lub wymiotów ulgę może przynieść wdychanie kojącego aromatu unoszącego się z herbaty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy