Reklama

Terapia żywieniowa - co jeść, by nie chorować

Nasz jadłospis to najlepszy sprzymierzeniec zdrowia.

Wiadomo... rosół to tradycyjny babciny sposób, gdy zaczyna się przeziębienie i kaszel. Ale dlaczego rozgrzewa, wzmacnia i szybko stawia na nogi? Ponieważ w mięsie jest cysteina, aminokwas o podobnym działaniu jak lek stosowany przy zapaleniu oskrzeli. Oto przepis: weź pół kury rosłowej, włoszczyznę, 3 cebule, rzepę, czosnek, sól, pieprz, chili, curry i natkę pietruszki. Po ugotowaniu dodaj żółtko i gorący wypij. Ostre przyprawy rozgrzewają, przyspieszają krążenie krwi, a dodatkowo mają działanie antyseptyczne.

Wrogami jesiennych infekcji są cytrusy. Dwie pomarańcze, grejpfrut lub wyciśnięta cytryna wystarczą, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pobudzą działanie obronne organizmu. Warunek? Sok musi być świeżo wyciśnięty, bo witamina C wystawiona na światło i powietrze traci "siły".

Jesienią warto powalczyć z reumatyzmem i zadbać o stawy. Konieczne będzie odpowiednie wsparcie. Co brać? Witaminy D i z grupy B znajdziesz w tłustych rybach, drożdżach, serze typu camembert, jajkach i grzybach. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 hamujące w organizmie działanie zapalnych prostaglandyn - w oliwie, oleju rzepakowym i orzechach (unikać natomiast należy kwasów omega-6 - oleju kukurydzianego, słonecznikowego i wytwarzanych z nich margaryn). Przeciwzapalnie działa imbir, czosnek, kurkuma i goździki.

Reklama

Na przekór nowotworom

Przestrzegaj diety zawierającej antyutleniacze: witaminę C, karotenoidy, warzywa, oliwę, olej rzepakowy i kwasy tłuszczowe. Szczególnie cenny jest kwas linolowy w mleku krowim, przetworach mlecznych i mięsie pochodzącym od zwierząt przeżuwających. Hamuje rozwój raka piersi, żołądka, jelita grubego, wątroby, nerek i płuc. Produkty bogate w błonnik, tj. przetwory zbożowe z pełnego ziarna, płatki owsiane, świeże warzywa i owoce, są zalecane w profilaktyce raka jelit i odbytu. Jedzenie pełnoziarnistego chleba zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Warto pamiętać o soi, kalafiorze, brokułach i brukselce. Korzystny wpływ "antynowotworowy" mają zioła (tymianek, bazylia, rozmaryn, pieprz, szałwia, mięta), zielona herbata, woda mineralna zawierająca 200 mg wapnia i 100 mg magnezu na litr. Duże znaczenie ma unikanie onkogennych związków: mocno solonych i wędzonych potraw, mocnego alkoholu.

Dla ochrony serca i naczyń

Wyjątkowo cenne dla układu krwionośnego są witaminy z grupy B, C i E. Zmniejszają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i zawału, obniżają poziom uszkadzającego naczynia cholesterolu, przeciwdziałają tworzeniu się szkodliwych wolnych rodników.

Co jeść? Witaminy z grupy B znajdują się w liściastych zielonych warzywach (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), roślinach strączkowych, orzechach. Witaminę E zawierają oleje roślinne: sojowy, kukurydziany, słonecznikowy i orzechowy. Owoce (cytryny, pomarańcze, kiwi, gruszki, grejpfruty) i warzywa (ziemniaki, koper, kalafior, brukselka, brokuły, rzeżucha), są bogate w witaminę C.

Na migrenę

Pomoże kuracja magnezowa: szpinak, ziarna zbóż, płatki owsiane i pszenne, rośliny oleiste i wody mineralne z tym pierwiastkiem. Magnez jest niezbędny dla pracy mózgu i dlatego zalecany jest w napadach migrenowych w dawkach 300-500 mg dziennie.

Także kuracja ryboflawiną, czyli witaminą B2, zażywaną przez 3 miesiące, złagodzi ich przebieg. Znajdziesz ją w różnych rodzajach mięs, grzybach, jajach, łososiu, pstrągu, makreli, pełnoziarnistym pieczywie, mleku, jogurcie, kefirze, maślance. Warto używać pieprzu cayenne, imbiru, czosnku. Unikać serów, alkoholu i czekolady.

Zastrzyk optymizmu na podły nastrój

Podstawą diety powinny być węglowodany złożone i nienasycone kwasy tłuszczowe: z nich mózg wytwarza neuroprzekaźniki szczęścia. Na śniadanie: płatki z mlekiem i garścią rodzynek, chleb z masłem i miodem. Około 10 rano ciemne pieczywo z tłustą rybą (makrela, łosoś, śledź). Plus szklanka soku pomidorowego, pomarańczowego, grejpfrutowego lub cytrynowego. Na obiad znów węglowodany: podstawą powinny być ziemniaki, ciemny ryż, makaron. Na kolację gotowane warzywa (brukselka, kapusta, fasola, brokuły, szpinak) z chudym mięsem lub z serem.

Kobieca anemia

Anemia spowodowana niedoborem żelaza stanowi 80 proc. wszystkich przypadków niedokrwistości u kobiet. Dzieje się tak dlatego, że panie tracą dużo żelaza wraz z krwią miesiączkową, a oprócz tego często stosują drastyczne diety. Pomóc może dieta bogata w żelazo, kwas foliowy i witaminę B12, a także unikanie alkoholu i kofeiny. Najlepszym i najlepiej przyswajalnym źródłem cennych składników są chude mięsa, przede wszystkim wątroba cielęca. Trochę mniej mają ich kasze i warzywa strączkowe (fasola, groch, bób), jaja, ziemniaki, marchew, kalafior, ziarna zbóż, świeże owoce (zwłaszcza śliwki, morele, brzoskwinie, maliny i truskawki) i owoce suszone.

W trakcie terapii popijaj soki: pomidorowy, truskawkowy, cytrusowy i z czarnej porzeczki, gdyż poprawiają one przyswajalność żelaza. Hinduscy lekarze z Central Council for Research in Ayurveda and Siddha doradzają też picie syropu z trzciny cukrowej w ilości 100-250 ml dziennie (kupisz w sklepach ze zdrową żywnością). Zalecają przyjmowanie dwa razy dziennie 1-3 g sproszkowanego suszonego imbiru z cukrem palmowym (naturalny słodzik o niskim indeksie glikemicznym wskazany nawet dla diabetyków) oraz włączenie do menu marchwi, rzodkwi, buraków, bananów, rodzynek, twarogu, masła śmietankowego i kurkumy.

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | jadłospis | choroby | odporność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy