Reklama

Szkarlatyna w przedszkolach. Rośnie liczba zachorowań

​Sezon jesienno-zimowy to idealny czas dla wielu bakterii i wirusów. Jak co roku, pojawiają się pierwsze doniesienia o przypadkach szkarlatyny. Ta groźna choroba zakaźna, zwana bywa również płonicą. Jeszcze przed drugą wojną światową była najczęstszą chorobą wśród dzieci. Dziś powraca z nową siłą.

W Polsce pierwsze przypadki szkarlatyny zanotowano w tym roku w kilku szczecińskich przedszkolach. To zapewne dopiero początek, bo od dekady liczba chorych systematycznie rośnie. Dość powiedzieć, że odnotowuje się już ponad 25 tysięcy przypadków rocznie. W leczeniu szkarlatyny niezwykle ważna jest profilaktyka polegająca na przestrzeganiu zasad higieny oraz izolacji chorych.

Objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy szkarlatyny są bardzo gwałtowne. Pojawia się silny ból gardła, kaszel i wymioty. Towarzyszą jej wysoka gorączka, bóle głowy i znaczne podniesienie tętna. W drugim lub trzecim dniu pojawia się charakterystyczna drobnoplamista wysypka. Zmiany skórne przypominają ślady po ukłuciu szpilek. Początkowo wysypkę pojawia się w okolicach pach i pachwin, z czasem przenosząc się na całe ciało. Wysypka ustępuje po kilku dniach, a po dwóch tygodniach następuje gwałtowne łuszczenie się naskórka.

Reklama

Jednym z charakterystycznych objawów szkarlatyny jest pokryty białym nalotem język. Po kilku dniach pojawiają się na nim lśniące czerwony punkty. Ten stan nazywa się czasem "językiem malinowym". Powiększone i bolesne stają się też węzły chłonne w szyi i pachwinach.

Powikłania po szkarlatynie

Szkarlatyna powoduje zaburzenia pracy układu krążenia i może prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Negatywnie wpływa też na śledzionę i wątrobę. Podczas infekcji organy te ulegają znacznemu powiększeniu. Nieleczone zmiany w gardle mogą prowadzić do martwicy tkanek. Zdarza się, że w efekcie szkarlatyny następuje posocznica. Mówiąc wprost, nieleczona może prowadzić do śmierci.

Leczenie szkarlatyny

W leczeniu szkarlatyny stosuje się penicylinę. Antybiotyk powinien być stosowany przez minimum 10 dni pod czujnym okiem lekarza. W przypadku uczulenia na ten antybiotyk można stosować inne z grup makrolidów, np. azytromycynę, klarytromycynę czy erytromycynę. Warto pamiętać, że nawet po ustąpieniu objawów należy przyjmować antybiotyk do końca okresu zaleconego przez lekarza, aby uniknąć powikłań.

Przy leczeniu szkarlatyny u dzieci ważne jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów i pokarmów w postaci płynnej lub półpłynnej. Wszystko dlatego, że ogromny ból gardła praktycznie uniemożliwia spożywanie pokarmów mających stałą konsystencję. Po kuracji należy zatrzymać dziecko przez tydzień w domu, aby uchronić przed zainfekowaniem inne dzieci.

Większość osób, które przeszły szkarlatynę nabywa na nią odporność. Niestety, od 1 do 4 proc. osób, mogą nastąpić powtórne zakażenia. Wynika to z faktu, że chorobę wywołuje kilka różnych gatunków paciorkowca.



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkarlatyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy