Reklama

Skóra, trzustka, mózg. Oto co dzieje się z naszym ciałem podczas snu

Wiele powiedziano już o tym, jak ważny jest sen w naszym życiu codziennym. Mimo to sporo osób nadal go zaniedbuje. Często śpimy za krótko lub w niewygodnych dla naszego ciała pozycjach. To duży błąd, bo w tym wyjątkowym czasie w naszym organizmie zachodzi szereg istotnych procesów, głównie związanych z regeneracją.

Z biegiem czasu i wraz z postępem nauki dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak i dlaczego śpimy. Obecnie wiadomo już, że chociaż możemy ogólnie stwierdzić, że sen to odpoczynek dla naszego organizmu, to w jego trakcie w ciele człowieka zachodzi kilka skomplikowanych procesów. Każdy z nich jest niezwykle ważny dla naszego prawidłowego funkcjonowania.

Mózg podczas snu: oczyszczenie i organizacja pamięci

Sen to czas dla naszego mózgu do tego, aby zebrać, poukładać i utrwalić nowo przyswojone informacje, wspomaga także zamianę wspomnień pamięci krótkotrwałej w elementy pamięci długotrwałej. 

Reklama

Centrum układu nerwowego ma wtedy najwięcej możliwości, aby się zregenerować, poprawiając koncentrację, kreatywność, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów w ciągu dnia. Podczas snu mózg przetwarza wspomnienia i bodźce związane z emocje, porządkując je i odpowiednio organizując, abyśmy mogli skuteczniej je przeanalizować.

Sen to odpoczynek dla mózgu w sensie dosłownym, albowiem w tej fazie dnia oczyszcza się układ glimfatyczny, usuwając niepotrzebne "toksyny", które powstają w ciągu dnia.

Sen a odchudzanie i kontrola cukru

Kiedy śpimy, nasz organizm stara się zapanować nad hormonami głodu, takimi jak zwiększająca apetyt grelina i nadająca uczucie sytości leptyna. Odpowiednia długość snu redukuje ilość greliny w organizmie. Kiedy nam go brakuje, jej poziom rośnie, sprawiając, że odczuwamy głód w ciągu dnia.

Sen nazywany jest często bronią przeciwko cukrzycy. Chroni bowiem  nasze ciała przed, poprzez wzmożoną kontrolę przetwarzania glukozy. Dowiedziono nawet, że po kilku źle przespanych nocach, dobrze jest spróbować je odespać.

Nie zadziała to tak dobrze, jak gdybyśmy spali regularnie i zdrowo przez te parę dni, ale pomoże organizmowi przywrócić gospodarkę insulinową i zmniejszy ryzyko insulinooporności, prowadzącej do rozwoju cukrzycy typu 2.

Młodość na dłużej

Sen to także narzędzie, dzięki któremu możemy opóźnić procesy starzenia. Nie tylko te zachodzące wewnątrz organizmu, ale także wszystkie te, które widać na zewnątrz. Naturalny relaks, jakiego doznajemy śpiąc, rozluźnia napięte mięśnie, także mięśnie twarzy, spowalnia pracę serca, odbudowuje zniszczony naskórek i przyspiesza gojenie ran. 

Brak snu albo nieodpowiednia jego długość czy jakość widoczna jest gołym okiem i odbija się na naszym wyglądzie. Podkrążone oczy, zmęczona twarz, niezdrowa barwa skóry czy zgarbiona sylwetka nie nadają nam korzystnej aparycji.

Przeczytaj także:

Niezawodne sposoby na zdrowy sen

Zioła, które zapewniają zdrowy sen

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowy sen | praca mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy