Reklama

Rozszyfruj te krostki

Martwisz się, bo na skórze brzdąca pojawiły się niepokojące zmiany? Dzięki naszemu diagramowi szybko dowiesz się, czy to zwykłe podrażnienie, alergia, czy może choroba zakaźna.

Zazwyczaj skóra maluszka jest zaróżowiona, mięciutka i aksamitnie gładka. Jednocześnie jest też wyjątkowo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Nie każda wysypka oznacza jednak poważne problemy zdrowotne. Krostki często świadczą o typowych dla niemowląt drobnych dolegliwościach, z którymi z łatwością poradzisz sobie sama.

Jeśli więc zobaczysz na ciele smyka jakieś wypryski, nie martw się na zapas i nie łap od razu za telefon, żeby umówić dziecko do pediatry. Najpierw dobrze przyjrzyj się zmianom na ciele malca. Przynajmniej przez kilka kolejnych godzin uważnie też obserwuj szkraba. Jeśli będzie czuł się dobrze, a krostek na jego ciele nie zacznie przybywać, masz czas na podjęcie decyzji o wizycie u lekarza.

Reklama

Znajdź właściwy trop

Nikt nie zna twojego brzdąca lepiej, niż ty. Przypomnij sobie, co maluszek ostatnio porabiał, co jadł, a także gdzie przebywał. Spokojnie przeanalizuj kilka dni wstecz. Zastanów się, czy przypadkiem coś nie podrażniło skóry dziecka (może ostatnio zmieniłaś proszek do prania) albo czy po prostu nie przegrzałaś malucha? A może szkrab po raz pierwszy próbował jakiejś nowej potrawy i zareagował na nią wysypką?

Reakcja alergiczna

Pojawia się na skutek drażniącego działania alergenów. Może mieć różne podłoże. Oto najczęstsze przyczyny:

✔ Alergia kontaktowa

Jak się objawia: Zaczerwienienie i krostki na ogół są widoczne w miejscach, gdzie skóra styka się z uczulającą substancją. Jeśli jest to np. źle wypłukany z ubranka detergent, zmiany pojawią się głównie na karku, pod pachami i w pachwinach (gdzie tkanina pociera delikatną skórę brzdąca).

Co robić: Postaraj się wykluczyć alergen z otoczenia malca. Jeśli wysypka obejmie znaczną część skóry, idź z dzieckiem do lekarza.

✔ Alergia pokarmowa

Jak się objawia: Najwięcej krostek pojawia się na twarzy, rączkach i nóżkach dziecka. Zwykle też malec ma bóle brzuszka i robi rzadszą kupkę, np. z pasmami śluzu.

Co robić: Postaraj się wykluczyć z diety dziecka podejrzane pokarmy. Jeśli stan malucha nie poprawi się w ciągu 2-3 dni, skonsultuj się z pediatrą.

✔ Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Jak się objawia: Niemowlęta zazwyczaj mają zaczerwienione i bardzo suche policzki. U starszych dzieci AZS objawia się inaczej - sygnalizuje je przesuszona, łuszcząca się skóra ze swędzącymi krostkami (które zlewają się w plamy). Zmiany są widoczne za uszami, w zgięciach kolan i łokci.

Co robić: Do pielęgnacji ciała szkraba używaj emolientów - to specjalne preparaty, które intensywnie nawilżają i natłuszczają chorą skórę, np. Emolium, Oillan. Przy nasilonych objawach (zwłaszcza jeśli maluch dodatkowo jest niespokojny i traci apetyt) koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Często z diety malucha chorego na AZS trzeba wkluczyć mleko, ponieważ atopowemu zapaleniu skóry zwykle towarzyszy uczulenie na białka mleka krowiego. Na ciele smyka, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, mogą pojawiać się zmiany, które świadczą o... niedojrzałości skóry. Należą do nich:

✔ Trądzik niemowlęcy

Jak się objawia: Krostki są grudkowate i mają białe czubki.

Co robić: Nic - problem minie sam, w ciągu 3-6 tygodni. Wystarczy, że będziesz codziennie przemywała maluszkowi twarz czystą wodą.

✔ Pieluszkowe zapalenie skóry

Jak się objawia: Na ogół pojawia się na pupie malucha - skóra w tym miejscu jest bardzo zaogniona z widocznymi krostkami, które mogą pękać i krwawić.

Co robić: dokładnie myj dziecku pupę przy każdej zmianie pieluchy. Pośladki smaruj cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom. Pozostawiaj potem szkraba na kilkanaście minut z gołą pupą (powietrze przyspiesza gojenie skóry). Przewijaj też malucha dwa razy częściej niż zazwyczaj.

✔ Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Jak się objawia: Na skórze, najczęściej głowy, pojawiają się czerwone plamki, na których z czasem tworzą się żółtawe łuski. Ta postać ŁZS jest nazywana ciemieniuchą.

Co robić: Zmiany rozmiękcza się oliwką lub specjalnym preparatem na ciemieniuchę. Po około godzinie wyczesuje się je miękką szczoteczką niemowlęcą, a następnie zmywa podczas kąpieli. Kurację powtarza się dotąd, aż zmiany całkowicie znikną.

✔ Potówki

Jak się objawiają: W miejscach, gdzie skóra malca bardziej się poci, np. na karku, główce i w pachwinach maluszka, pojawiają się bardzo drobne różowe krostki.

Co robić: Regularnie kąp malucha. Staraj się też nie przegrzewać dziecka - to pomoże utrzymać jego skórę w dobrej kondycji. Malec ma stały kontakt z rówieśnikami, ma rodzeństwo lub chodzi już do żłobka?

Prawdopodobnie "złapał" jedną z typowo dziecięcych chorób:

✔ Trzydniówka

Jak się objawia: Na twarzy oraz tułowiu pojawia się grudkowato-plamista wysypka i rozprzestrzenia się na ręce i nogi. Wcześniej, przez 3-4 dni smyk wysoko gorączkuje (do 39ºC). CO ROBIĆ: trzydniówka nie jest groźna, wystarczy zbijać dziecku temperaturę podając mu odpowiedni lek, np. Panadol, Ibufen. Zmian na skórze nie trzeba niczym smarować. Zazwyczaj znikają same po 2-3 dniach.

✔ Ospa wietrzna

Jak się objawia: Ciało maluszka "obsypują" drobne swędzące krostki, które zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Następnie pękają i tworzą strupki. Zwykle brzdąc też gorączkuje.

Co robić: Pokaż dziecko lekarzowi. Malca powinnaś codziennie (krótko) kąpać w roztworze nadmanganianu potasu, który wysusza krostki.

✔ Różyczka

Jak się objawia: Jej symptomem są bladoróżowe zlewające się plamki. CO ROBIĆ: Malca powinien obejrzeć pediatra. Przebieg różyczki zwykle jest lekki i nie wymaga terapii. Krostki nie swędzą i znikają po 3-4 dniach.

✔ Szkarlatyna

Jak się objawia: Drobnoplamistą, czerwoną wysypką, która zlewa się na tułowiu oraz w zgięciach łokci. maluszka. Brzdąc gorączkuje.

Co robić: Wysypki nie trzeba niczym smarować. Maluch powinien przyjmować leki zapisane przez lekarza.

✔ Liszajec zakaźny

Jak się objawia: Na rączkach, udach pośladkach i podbrzuszu malca pojawiają się przezroczyste pęcherze, które pękają i zasychają w strupy.

Co robić: Dziecko wymaga leczenia antybiotykiem. W czasie kuracji trzeba często myć ręce mydłem przeciwbakteryjnym (np. Protex), by nie roznosić zakażenia.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy