Reklama

Pierwszy raz zawsze boli? Obalamy popularny mit

Błędne przekonania na temat seksu, a zwłaszcza pierwszego razu, są bardzo niebezpieczne. Mogą budować strach przed seksem, generować niepotrzebny stres, a w niektórych przypadkach doprowadzić na-wet do niechcianej ciąży. Poniżej znajdziesz 5 najpowszechniejszych mitów na temat pierwszego razu.

Pierwszy raz zawsze boli - MIT

Podczas pierwszego razu u kobiet może pojawić się ból, który związany jest z przebiciem błony dziewiczej. Jego intensywność zależy od budowy i grubości błony oraz, co najważniejsze, indywidualnego progu bólu, który u każdej kobiety jest inny. Mitem jest zatem fakt, że ból pojawia się zawsze. Jak pokazują badania, zdecydowana większość kobiet w trakcie pierwszego stosunku nie odczuwa żadnego bólu, inne wspominają raczej o krótkotrwałym dyskomforcie. Powtarzanie tego mitu jest bardzo niebezpieczne dla par, które dopiero planują rozpoczęcie współżycia. Buduje strach przed stosunkiem seksualnym i może generować silny stres, który będzie utrudniał współżycie.

Reklama

Podczas pierwszego razu zawsze pojawia się krwawienie - MIT

U wielu kobiet podczas pierwszego razu pojawia się niewielkie krwawienie, które wynika z przerwania błony dziewiczej. Należy pamiętać jednak, że jest to sytuacja analogiczna do opisywanego powyżej bólu i wiele zależy od błony. W przypadku cienkiej błony dziewiczej, przerwanie może przebiegać bez żadnego krwawienia. To całkowicie normalna sytuacja, która nie powinna wzbudzać niepokoju.

Podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę - MIT

To prawdopodobnie jeden z najpowszechniejszych mitów na temat pierwszego razu. Należy pamiętać jednak, że pierwsza inicjacja nie różni się niczym od późniejszych stosunków. Jeżeli podczas kontaktu seksualnego dojdzie do wytrysku wewnątrz pochwy, ryzyko ciąży jest bardzo duże

Pary, które nie planują potomstwa, powinny zatem pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed ciążą. O dostępnych sposobach antykoncepcji najlepiej porozmawiać wcześniej ze swoim ginekologiem, który pomoże dobrać najlepszą i najskuteczniejszą metodę. 

Czytaj także:Kiedy warto iść do ginekologa po raz pierwszy? Wcześniej niż myślisz

W trakcie pierwszego razu zawsze dochodzi do przerwania błony dziewiczej - MIT

W zdecydowanej większości przypadków podczas pierwszego razu rzeczywiście dochodzi do przerwania błony dziewiczej. Czasami może się jednak zdarzyć, że jest ona wyjątkowo gruba, co powoduje pewne trudności. W takim wypadku jej przerwanie może nastąpić dopiero podczas któregoś z kolejnych zbliżeń. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji, w której błona jest zbyt gruba, aby przerwać ją w sposób naturalny. W takim wypadku konieczna może być hymenotomia, czyli zabieg polegający na chirurgicznym przecięciu błony.

Zdarza się również, że opisywane problemy z przerwaniem błony nie wynikają z jej budowy, a z braku doświadczenia partnera, który wprowadza członka zbyt płytko, co powoduje znacznie słabszy nacisk na błonę.

Podczas pierwszego razu nie odczuwa się orgazmu - MIT

To kolejny popularny mit. Należy pamiętać, że orgazm można osiągnąć podczas każdego stosunku seksualnego, także pierwszego. Oczywiście u niektórych młodych par mogą pojawić się pewne problemy, jednak nie wynikają one z pierwszego stosunku, a z zupełnie innych czynników. Przyczyny należy szukać m.in. w braku doświadczenia seksualnego, nieznajomości potrzeb swojego ciała lub ciała partnera czy w niezaspokojeniu konkretnych potrzeb seksualnych. Bardzo często winny jest również stres, np. związany ze strachem przed bólem podczas stosunku. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwszy raz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama