Reklama

Pięć sposobów na przyspieszenie przemiany materii

Jeśli metabolizm działa bez zarzutów zdajemy się nie zauważać, jak tytaniczną pracę wykonują dla nas codziennie żołądek, jelita, wątroba czy trzustka. Jednodniowa niestrawność przypomina nam, jak dobrze gdy wszystko działa bez zarzutu.

Nie przeceniajmy jednak sił regeneracyjnych naszych trzewi. Umiar i zdrowy rozsądek zawsze są w cenie. A jeśli przydarzy nam się trochę poszaleć - wesprzyjmy działanie tych, których nie widać gołym okiem, a warunkują zarówno nasze zdrowie, jak i samopoczucie.

Woda z cytryną

Dobrze rozpocząć dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z połówki cytryny albo limonki. Cytryna tylko w ustach ma kwaśny smak. W mocno zakwaszonym środowisku żołądka będzie działała alkalicznie i pomoże iść w stronę równowagi kwasowo-zasadowej, która jest kluczem do zdrowia i dobrej formy.

Reklama

Ciepła woda pomoże obudzić rozleniwione po nocnej przerwie trzewia i przygotować je do trawienia pierwszego posiłku. Takie "dzień dobry" dla przewodu pokarmowego szczególnie polecane jest tym, którzy rano nie mogą się rozbudzić i sięgają po kawę na czczo. Ta, jak dobrze wiemy, działa silnie zakwaszająco i nigdy nie jest dobrym wyborem na pusty żołądek.

Postaw na kiszonki

Kapryśna wiosna to niełatwy czas dla naszego systemu immunologicznego. Wszędobylskie wirusy i bakterie krążą i czyhają na nowe ofiary. Każda infekcja zaburza pracę przewodu pokarmowego, a każda niestrawność osłabia naturalne siły obronne - kółko się zamyka.

Postawmy na kiszoną kapustę czy ogórki. Nie tylko doskonale usprawniają metabolizm, ale też istotnie wspierają system immunologiczny i pomagają trzymać dobrą formę, gdy większość kicha i pociąga nosem.

Siemię lniane

Czujesz, że metabolizm zwolnił? Być może rozpieszczone smakołykami kubeczki smakowe żądają od ciebie większych niż zazwyczaj porcji słodkości, a te nie sprzyjają przecież perystaltyce jelit.

Zalej łyżeczkę siemienia lnianego na noc wrzątkiem i zostaw do rana. Po wypiciu wody lniane nasiona dodaj do porannej owsianki - ciesz się smakiem i lepszą kondycją.

Regularnie wypróżnienia i brak złogów w ciele to zdecydowanie większa dawka energii i sił witalnych. Zimą mało kto narzeka na ich nadmiar.

Jabłko 

Owoce jabłoni są tak popularne, że nierzadko zapominamy o ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Jako jedyny owoc jabłko ma wszystkie pięć frakcji błonnika. Jest doskonałym wsparciem dla prawidłowej perystaltyki jelit. Anglicy uczą swoje dzieci rymowanki, która w tłumaczeniu na język polski brzmi: "Jedno jabłko dziennie i będziesz się trzymał z dala od lekarza."

Pamiętajmy, że dobra kondycja przewodu pokarmowego warunkuje zdrowie całego organizmu. Z zaburzeń jego pracy początek bierze większość chorób i dysfunkcji, z jakimi się borykamy.

Wsparcie dla wątroby

Wątroba stoi na straży naszego zdrowia, wykonując szereg funkcji, w tym między innymi: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Ze względu na pełnione role codziennie narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak: zatrucia, alkohol, pasożyty, infekcje wirusowe i bakteryjne. Ma zdolność regeneracji, ale potrzebuje też naszych racjonalnych decyzji i wyborów.

Dobrym wsparciem dla niej jest ostropest plamisty. Ziele możemy dodać do jogurtów, zup, sałatek - tak, że niemal nie wyczujemy jego obecności. Najlepsze rezultaty osiągniemy zjadając je solo wieczorem, po ostatnim posiłku i popijając szklanką wody. 

Ewa Koza, mamsmak.com    

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: metabolizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy