Reklama

Pięć powodów, przez które nadmiernie pocimy się w nocy

Czasami budzimy się w nocy zlani potem, jakby ktoś nas oblał wiadrem wody. Jest to dość niekomfortowe i nieprzyjemne uczucie. Często nocne pocenie się jest skutkiem ubocznym przegrzania organizmu przez zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu, zbyt ciepłą piżamę czy dodatkowy koc. Jednak są też przyczyny niezależne od temperatury otoczenia czy tego w co jesteśmy ubrani. Zdarza się tak, że nocne pocenie jest oznaką jakiejś choroby lub zwyrodnienia, a pocenie się sygnalizuje, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Również nadmierny stres i lęk mogą powodować to, że nadmiernie się pocimy. Co można zrobić, aby zapobiec poceniu? To zależy od tego, co powoduje nadmierne wytwarzanie potu. Poniżej znajduje się kilka powodów nadmiernego pocenia.

Obturacyjny bezdech senny

Ludzie z obturacyjnym bezdechem sennym nie sypiają dobrze w nocy. Jednak kiedy już zasną są narażeni na bezdechy, które mogą prowadzić nawet do trwałych uszkodzeń mózgu, niedotlenienia oraz zmęczenia i braku koncentracji. Osoby cierpiące na bezdech senny cierpią na epizodyczne zatrzymanie oddechu, które trwa ponad 10 sekund, a powoduje je zamykanie prześwitu górnych dróg oddechowych. Jeśli więc rano, zaraz po przebudzeniu czujesz się zmęczony, otępiały i mokry od potu, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem na wszelki wypadek. Nieleczona choroba może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet przyczynić się do chorób serca lub cukrzycy.

Reklama

Menopauza

Wahania hormonów mogą siać spustoszenie w organizmie i powodować skoki temperatury, które objawiać się będą nadmiernym poceniem. Kobiety w trakcie i po menopauzie borykają się niemal każdego dnia z uderzeniami gorąca i nocnymi potami. Zwykle towarzyszą temu objawy takie jak nieregularne cykle, suchość skóry i zły humor oraz skłonność do histerii. Średni wiek w jakim kobiety przechodzą menopauzę wynosi 51 lat, ale objawy mogą zacząć się zdecydowanie wcześniej. Niektóre kobiety skarżą się, że odczuwają objawy menopauzy już w wieku 30 lat! Oczywiście menopauza to nie choroba, tylko normalna część życia każdej kobiety, więc nie ma powodów do zmartwień, jednak objawy takie jak nocne pocenie mogą zdecydowanie uprzykrzyć życie. Jeśli jednak nocne pocenie się i inne objawy menopauzy powodują, że źle czujesz się we własnej skórze, możesz poprosić lekarza o zabiegi, które pomogą zminimalizować objawy przekwitania.

Lęk i stres

Kiedy czujemy niepokój i lęk automatycznie się pocimy. Na pewno nie raz obudziłaś się z mokrą koszulką w dzień przed ważnym egzaminem czy wystąpieniem w pracy. Jednak niekiedy przewlekły lęk może powodować, że nocne pocenie pojawia się za każdym razem kiedy tylko zasypiamy, nie ważne czy to w nocy czy w dzień. Nie jest łatwo zaradzić objawom niepokoju, jednak jest na to metoda. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub psychologiem, który pomoże nam pozbyć się uporczywego problemu. Równie dobrze jest zająć głowę czymś zupełnie innym, może ćwiczenia, basen, słuchanie ulubionej muzyki, malowanie czy inne czynności, które sprawiają nam przyjemność pomogą zapomnieć o przykrych sprawach i sami pozbędziemy się problemu.

Choroba

Nie należy od razu zakładać, że pocenie w nocy oznacza chorobę. Jednak jeśli pojawią się u nas problemy z poceniem, warto jest udać się do lekarza, aby stwierdził czy jest to spowodowane stresem i lękiem czy chorobą. Choroby te mogą obejmować infekcje bakteryjne, infekcje wirusowe, a nawet nowotwory. W większości przypadków nocne pocenie nie będzie jedynym objawem, więc jeśli zauważmy u siebie coś niepokojącego, to lepiej dla własnego spokoju udać się do lekarza. Lekarz zleci odpowiednie badania, takie jak morfologia krwi i zdiagnozuje co Ci dolega.

Niski poziom cukru we krwi

Hipoglikemia jest to niski poziom cukru we krwi i często powoduje pocenie się całego ciała u osób z cukrzycą. Może się to zdarzyć w ciągu dnia oraz w nocy. Niski poziom cukru we krwi jest częstym skutkiem ubocznym przyjmowania insuliny i innych leków przeciwcukrzycowych. Lekarz może zaproponować zmiany w stylu życia i przepisać dodatkowe lekarstwa lub suplementy. Zmiany te mogą obejmować zmiany w diecie oraz częstotliwości zjadania posiłków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pocenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy