Reklama

Ogólnopolska kampania edukacyjna

Prawie 60 proc. matek przyznało, że ich dziecko miało kiedyś owsiki. Ale aż 30 proc. respondentów miało problem ze wskazaniem prawidłowych objawów tej choroby. Jak się okazuje, problemem jest niski poziom wiedzy o owsicy oraz brak rzetelnych, poprawnych merytorycznie informacji na jej temat.

Aby zmienić tę sytuację i zmierzyć się z licznymi mitami krążącymi na temat owsicy rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna bezowsików.pl. 

Owsica to choroba pasożytnicza, którą najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Mimo, że jest chorobą często występującą, wzbudza poczucie wstydu u osób chorujących i członków ich rodzin.

W ramach przygotowań do startu kampanii bezowsików.pl przeprowadzone zostało badanie, którego wyniki obrazują poziom wiedzy oraz postawy społeczne związane z chorobą. 

Reklama

Ponad 3 proc. respondentów nie chciało odpowiedzieć na pytanie czy ich dziecko kiedykolwiek zachorowało na owsicę. Powodem tego może być fakt, iż choroba ta jest wciąż postrzegana jako wstydliwa. 

Owsica często wiąże się z brakiem higieny, ale wynika to z faktu, iż małe dzieci nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych. Ponadto wielu rodziców nadal wstydzi się informować o tej chorobie w najbliższym otoczeniu zarażonego dziecka. Przez to owsica może mieć charakter przewlekły.

Poza tym na ten temat krąży wiele nieprawdziwych informacji. Uważam, że taka kampania jest potrzebna, ponieważ stanowić będzie źródło rzetelnych, wiarygodnych i pomocnych dla rodziców materiałów edukacyjnych - podkreśla dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.

Prawdy i mity o owsicy  

Kampania bezowsików.pl ma pomóc przełamać tabu. Jak się okazuje, choroba bardzo często jest ukrywana, a to powoduje narastanie problemu. Celem kampanii jest także budowa świadomości na temat owsicy. Podjęte działania w sposób rzetelny i zrozumiały będą odpowiadać na pytania i wątpliwości rodziców borykających się z tym problemem.

- Chcemy ich wspierać, aby skutecznie i bezpiecznie mogli pozbyć się pasożytów - dodaje dr Jolanta Popielska.  

Jak pokazały badania, wiedza na temat choroby oparta jest na wielu mitach.  Jeden z nich dotyczy drogi zarażenia. Prawie 40 proc. badanych sądzi, że dzieci zaraziły się owsikami poprzez kontakt z psem lub kotem. Tymczasem owsica występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości aby zarazić się chorobą od domowych pupilów.  

Profilaktyka zakażeń jest ważna, aby uchronić nasze dziecko przed zarażeniem, a odpowiednie postępowanie w czasie leczenia pomoże szybko pozbyć się problemu. Aby ustrzec się choroby warto pamiętać o poniższych zasadach: 

Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.

Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, rączek i innych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).

Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości "ukrycia" się pod nimi.

Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewasz u niego owsicę lub w trakcie leczenia.

Zakładaj maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).

Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.

Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.  

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej bezowsików.pl edukujemy społeczeństwo na temat choroby jaką jest owsica - jej objawów i leczenia, ale przede wszystkim profilaktyki. Materiały edukacyjne i artykuły tworzone z ekspertami w tej dziedzinie to rzetelne źródła informacji na temat owsicy, postrzeganej często jako wstydliwy problem. 

Dajemy wiedzę, praktyczne informacje i narzędzia do skutecznej walki z owsikami! Naszym celem jest propagowanie rzetelnych informacji na temat owsicy poprzez materiały edukacyjne, artykuły i filmy oraz nagłośnienie tematu w mediach, a także aktywne działania skierowane bezpośrednio do rodziców, wychowawców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Więcej informacji nt. kampanii można znaleźć na www.bezowsikow.pl.

Owsica - to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi, nie ma więc możliwości, aby zarazić się chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki - ok. 1 centymetrowe pasożyty z gatunku nicieni. Zapadają na nią głównie małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy