Reklama

Ocet jabłkowy: Jak pić, by zadbać o zdrowie i smukłą sylwetkę?

Picie octu jabłkowego może przynieść bardzo wiele korzyści dla naszego organizmu. Ten zadziwiający napój obniża poziom złego cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi, a nawet wspiera odchudzanie. Jak i kiedy pić ocet jabłkowy? Kto powinien go unikać? Czy faktycznie picie octu jabłkowego pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów? Podpowiadamy!

Ocet jabłkowy - jak powstaje? 

Ocet jabłkowy to produkt, który powstaje w wyniku fermentacji jabłek (lub soku jabłkowego), która dokonuje się za sprawą drożdży i bakterii z rodzaju Acetobacter. Zawarte w owocach cukry zamieniają się w alkohol, który z kolei w procesie fermentacji przyczynia się do powstania kwasu octowego będącego głównym składnikiem octu jabłkowego. Płyn wyróżnia się żółto-bursztynową barwą, jest lekko mętny, a w smaku kwaśny i octowy. 

Octu jabłkowego nie spożywa się bezpośrednio z butelki, gdyż może podrażnić przełyk i żołądek oraz uszkodzić szkliwo zębów. Znajduje on jednak zastosowanie jako dodatek lub przyprawa do potraw oraz naturalny konserwant. Ponadto można go stosować zarówno zewnętrznie (np. do pielęgnacji włosów), jak i wewnętrznie, do leczenia różnych schorzeń. Picie wody z octem jabłkowym wykazuje wiele korzystnych właściwości - zarówno dla zdrowia, jak i dla urody. 

Reklama

Ocet jabłkowy do picia - skład i wartości odżywcze 

Ocet jabłkowy jest znany już od starożytności. W Babilonie służył on do konserwowania mięsa, natomiast w kulturze Chińczyków symbolizował życie. Podobno Kleopatra dodawała go do swoich upiększających kąpieli, Rzymianie wierzyli w jego cudowną moc, a ojciec medycyny Hipokrates wykorzystywał ten płyn jako naturalny antybiotyk i środek bakteriobójczy.     

Ocet jabłkowy zawiera wiele cennych składników. Jest bogatym źródłem takich pierwiastków jak potas, fluor, miedź, sód, magnez, fosfor, miedź oraz witamin A, B, C, E i P. W jego składzie obecne są również pektyny, błonnik, beta-karoten, a także kwas foliowy, cytrynowy i mlekowy. Dlatego picie octu jabłkowego z wodą może korzystnie oddziaływać na nasz organizm. 

Dlaczego warto pić ocet jabłkowy? 

Picie wody z octem jabłkowym jest zalecane przez zwolenników tradycyjnej medycyny naturalnej. Ten naturalnie fermentowany produkt z jabłek ma szereg właściwości zdrowotnych:        

  • reguluje poziom cukru we krwi        
  • poprawia działanie gospodarki insulinowej        
  • poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego        
  • obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi 
  • pobudza procesy trawienne        
  • pomaga zwalczyć refluks i zgagę        
  • wspomaga proces odchudzania   

Kto nie może pić octu jabłkowego? Przeciwskazania 

Zdrowe produkty nie dla wszystkich są bezpieczne. Ocet jabłkowy nie jest wyjątkiem. Przede wszystkim nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na przewlekłe choroby związane z układem pokarmowym, zwłaszcza z żołądkiem oraz problemy z wątrobą. Przeciwskazaniem do picia octu jabłkowego jest również przyjmowanie leków obniżających poziom cukru we krwi, co może doprowadzić do hipoglikemii. Ten naturalnie fermentowany produkt z jabłek nie jest też zalecany dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy możesz pić ocet jabłkowy, skonsultuj się z lekarzem. 

Sprawdź także: Kolejne leki wycofane z aptek przez GIF. Pozbądź się ich jak najszybciej

Jak pić ocet jabłkowy? 

Jak mówi słynne przysłowie: co za dużo, to nie zdrowo. Ocet jabłkowy może dawać pewne korzystne efekty, ale należy go stosować w sposób rozsądny. Spożywanie napoju octowego jest skuteczne i absolutnie bezpieczne, jeśli tylko pamięta się o zachowaniu odpowiedniej proporcji octu jabłkowego i wody. Najprostszym i najszybszym sposobem na przygotowanie tego zdrowego napoju jest rozcieńczenie 1-2 łyżek octu w szklance przegotowanej wody. Jest to maksymalna dawka dzienna. Do wody z octem można dodać również łyżkę miodu i szczyptę cynamonu, dzięki czemu napój będzie miał większe walory smakowe.   

Kiedy pić wodę z octem jabłkowym? 

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej pić ocet jabłkowy - rano czy wieczorem? Zdaniem większości osób, najlepszy efekt przynosi spożywanie go na czczo, 20-30 minut przed pierwszym posiłkiem. Napój spożywany o poranku nie tylko zapewni nam wszystkie prozdrowotne właściwości, lecz także ograniczy apetyt i wspomoże rozkład tłuszczów, a w rezultacie ułatwi odchudzanie. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda odradzana jest osobom ze słabym żołądkiem. Kuracja octem jabłkowym powinna trwać nie dłużej niż tydzień. Po tym czasie najlepiej zrobić co najmniej miesięczną przerwę.   

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Arizona wykazały, że najwięcej korzyści zdrowotnych daje picie wody z octem jabłkowym przed snem. Okazuje się, że taki napój może poprawić poziom cukru we krwi. Ponadto picie octu jabłkowego wieczorem pomaga w walce z bezsennością. Natomiast przyjmowanie go bezpośrednio przed snem może być niebezpieczne. Wynika to z faktu, że w leżącej pozycji kwas octowy przez długi czas zalega w naszym przełyku, powodując jego podrażnienie lub refluks. Bez względu na porę dnia, po każdym wypiciu octu jabłkowego należy zachować pozycję pionową na przynajmniej pół godziny. Właśnie dlatego ten napój leczniczy najlepiej spożywać 30 minut przed pójściem spać.     

Jak pić ocet jabłkowy na odchudzanie? 

Czy wiesz, że ocet jabłkowy to naturalny sposób walki z nadwagą i otyłością? Dzięki zawartym w sobie składnikom pobudza wydzielanie soków żołądkowych, przyspiesza trawienie pokarmów, a nawet pomaga rozkładać tłuszcze. Warto również wiedzieć, że ocet jabłkowy jest niskokaloryczny - jedna łyżka produktu zawiera tylko 3 kcal, dlatego można go swobodnie włączyć do diety redukcyjnej.  

Aby osiągnąć zadowalające efekty odchudzania, ocet jabłkowy warto pić regularnie. Najlepiej go spożywać w postaci roztworu na bazie wody - 2-3 łyżeczki octu jabłkowego na pół szklanki przegotowanej wody. Taki napój należy przyjmować trzy razy dziennie: na czczo, przed obiadem i przed snem. Należy jednak zaznaczyć, że taka kuracja odchudzająca trwa długo, gdyż spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się powoli. Picie octu jabłkowego wraz ze zdrowym odżywianiem, a także aktywnością fizyczną pomogą w walce o piękną sylwetkę bez konieczności stosowania rygorystycznych diet.  

***

Czytaj również:

Ocet jabłkowy: Błędy w stosowaniu

Ocet jabłkowy i jego liczne zastosowania

Ocet jabłkowy i jego zbawienny wpływ na skórę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ocet jabłkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama