Reklama

Niesamowite odkrycie polskich naukowców. 5 tysięcy razy skuteczniejsza broń w walce z alzheimerem

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego ogłosili odkrycie nowego związku organicznego, który może mieć ogromne znaczenie w leczeniu choroby Alzheimera. Jego skuteczność jest 5 tysięcy raz większa niż dotychczas stosowanego leku!

  • Dr Anna Zawadzka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odkryła nowy związek organiczny będący pochodną tetrahydroakrydyny. 
  • Interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Narodowego Instytutu Leków zbadał właściwości nowego związku. 
  • Nowoodkryta pochodna hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za hydrolizę acetylocholiny - neuroprzekaźnika, którego niedobór występuje u chorych na alzheimera. 
  • Nowy związek jest 5 tysięcy razy skuteczniejszy i mniej toksyczny niż leki stosowane w terapii choroby Alzheimera.

Reklama

Zahamować alzheimera

Chorzy na alzheimera cierpią na niedobór jednego z neuroprzekaźników - acetylocholiny. Jest ona poddawana hydrolizie, w wyniku której powstają nowe związki chemiczne, ale jednocześnie w organizmie zaczyna brakować ważnego neuroprzekaźnika. Wszystkiemu winny jest enzym, który aktywuje hydrolizę - acetylocholinoesteraza. Nowoodkryty związek hamuje aktywność enzymu, dzięki czemu hydroliza przebiega mniej intensywnie, w efekcie w organizmie chorego pozostaje więcej acetylocholiny.

Zobacz również: Listy i dokumenty ukryte w ścianach. Przypadkowe znalezisko w budynku przedwojennego Radia Lwów

5 tysięcy razy skuteczniejszy, niż dotychczasowe leki!

W terapii alzheimera wykorzystywane są już leki, których zadaniem jest zmniejszanie aktywności acetylocholinoesterazy, okazuje się jednak, że związek odkryty w Warszawie jest 5 tysięcy (sic!) razy skuteczniejszy niż stosowana obecnie rywastygmina. W dodatku wyniki polskich badaczy wskazują, że jest on o wiele mniej toksyczny, a więc terapia choroby alzheimera może stać się też mniej szkodliwa dla organizmu.

Odkrywczyni nowego związku

Nowy związek jest pochodną tetrahydroakrydyny i został odkryty przed dr Annę Zawadzką z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie poddano go licznym badaniom, sprawdzając między innymi jego krystaliczną strukturę, właściwości elektrochemiczne, optyczne i biologiczne. Okazuje się, że pochodna samodzielnie lub w połączeniu z nanocząstkami złota może stać się ogromną szansą dla chorych na alzheimera.

Zobacz również: Alzheimera widać w oczach. To odkrycie może wiele zmienić

Od chemii do nanotechnologii

Zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego (Ilona Mojzych, Anna Zawadzka,  Maciej Chotkowski i Maciej Mazur), Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN (Katarzyna Kaczyńska, Piotr Wojciechowski, Dominika Zając), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Katarzyna Wiktorska), Narodowego Instytutu Leków (Jan K. Maurinc), opublikował wyniki swoich badań na łamach czasopisma naukowego “Physical Chemistry Chemical Physics".

Badania wymagały zaangażowania specjalistów z wielu różnych dziedzin, o czym wspomniał profesor Maciej Mazur na łamach strony internetowej Uniwersytetu Warszawskiego: 

“Badania prowadziliśmy w dość dużym, interdyscyplinarnym zespole. Potrzebni byli specjaliści z różnych dziedzin, od syntezy organicznej, przez nanotechnologię, po badania in vitro i in vivo na zwierzętach".

Zobacz również: Znasz te sceny z filmów science-fiction. Mogą pomóc w leczeniu udarów i zawałów

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama