Nie zepsuj sobie wakacji

Ból brzucha potrafi zepsuć najpiękniejszy urlop. Problem zaparć na wakacjach dotyczy w większości kobiet, choć borykają się z nim również mężczyźni, a nawet dzieci. Zdarza się, że kłopoty z wypróżnieniem dotyczą już niemowląt. Co robić? Jak skutecznie pozbyć się problemu i cieszyć z wakacyjnych wojaży?

Rozwiązań jest sporo. Producenci preparatów farmaceutycznych prześcigają się w pomysłach na skuteczną reklamę. Wciąż znajdują się chętni do ich stosowania, choć lekarze biją na alarm. Tego typu specyfiki potrafią "uzależnić" jelita od swojego działania.

Reklama

Co to oznacza? Motoryka jelit będzie warunkowana ciągłym podawaniem środka przeczyszczającego, a po pewnym czasie - nierzadko po kilkukrotnym zwiększaniu dawek - okaże się on nieskuteczny. Zdecydowanie warto zwrócić się w stronę natury. Ta nie potrzebuje reklamy. Daje pożądany efekt, choć najczęściej wymaga cierpliwości, bo nie działa agresywnie.

Po co sięgnąć? 

Jedną z opcji jest babka płesznik. Wbrew swojsko brzmiącej nazwie nie jest rodzimym okazem zdrowia. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Rośnie w Etiopii i na Zakaukaziu. W Polsce nie występuje dziko, bywa uprawiana sporadycznie.

Na pierwszy rzut oka przypomina siemię lniane. Małe, gładkie i połyskujące nasionka przybierają różne odcienie: od jasno- do ciemnobrunatnych. Ich bazą jest śluz zawarty w łupinie nasiennej. Ponadto znajdziemy w nich białko i tłusty olej. Mogą być z powodzeniem stosowane już u niemowląt i małych dzieci.

Ważne, aby pod żadnym pozorem nie zjadać ich na sucho, niezależnie od wieku. Niestrawione ziarenka przechodzą z treścią pokarmową do dalszych odcinków jelit - powodując silne pęcznienie treści i pobudzając perystaltykę jelit.

Dzieciom podajemy od pięciu do piętnastu gramów całych nasion (jedna do trzech łyżeczek), które wcześniej namoczyliśmy w wodzie, herbacie lub mleku. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie ziaren do herbatki rumiankowej.

Babkę płesznik warto stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Ziarenka rekomendowane są również kobietom ciężarnym (w większych dawkach niż dla dzieci - nawet do ośmiu łyżeczek) gdyż skutecznie zastępują inne - gwałtownie działające środki przeczyszczające. Na efekt trzeba poczekać minimum dwanaście godzin.

Pamiętaj o wodzie

Bardzo ważne, aby w trakcie stosowania babki płesznik dbać o nawodnienie organizmu wypijając minimum dwa litry wody na dobę. Wciąż za mało się o tym mówi, ale nasze zdrowie mieszka w jelitach. Przewód pokarmowy to swoiste centrum dowodzenia naszego organizmu. Jeśli nie działa prawidłowo, jesteśmy rozdrażnieni, mamy mniej energii i słabszą odporność.

Właściwie działające jelita wytwarzają witaminy, dysponują naturalną florą bakteryjną, która jest naszą najskuteczniejszą tarczą obronną. Mądrze i w porę niwelując zaparcia, oczyszczamy organizm z toksyn i podnosimy wydajność systemu immunologicznego.

Małe nasiona bez kłopotu zapakujemy do walizki. Warto się ubezpieczyć i w pełnym zdrowiu korzystać z wakacyjnych atrakcji. Jaką radość ma z urlopu osoba z bolesnym brzuchem? Raczej znikomą.


Ewa Koza, mamsmak.com  

Dowiedz się więcej na temat: babka płesznik

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje