Reklama

Mistrz pszczelarski o właściwościach miodu

- Sercem, czyli numerem jeden jest miód gryczany - mówi PAP Life Roman Stachyra. Diabetykom poleca miód akacjowy, zaś lipowy do "napojów królewskich". Mistrz pszczelarski opowiada o właściwościach poszczególnych miodów.

- Sercem, czyli numerem jeden jest miód gryczany. W nim jest najwięcej magnezu i żelaza. Jest wspaniały, bo w pełni wartościowy.
- Jedni go uwielbiają, inni wręcz nie lubią. To jest taki bardzo charakterystyczny miód o specyficznym smaku i ciemnym kolorze - tłumaczy PAP Life mistrz pszczelarski Roman Stachyra, właściciel gospodarstwa pasiecznego Bartnik Żuromiński w Żurominie.

Rzepakowy najlepszy dla dzieci


Z kolei miód rzepakowy - koloru białego - ma najwięcej nie tylko potasu. - Glukozy ma nawet do 70 proc. zawartości. Jest to miód najbardziej uwielbiany przez dzieci, bowiem jest kremowany jak masełko - informuje PAP Life pszczelarz i dodaje, na czym polega kremowanie.

- Jak miód się już skrystalizuje, to wystarczy wziąć drewnianą łychę, przemieszać go dwa, trzy razy, bo wtedy on się dotlenia i uszlachetnia - robi się jak masełko. Dzieje się tak nie tylko z miodem rzepakowym.

Reklama

- Miód lipowy dodany do napoju królewskiego jest miodem rozgrzewającym. Napoje królewskie, czyli woda z miodem i cytryną, grzaniec, piwo i tym podobne" - wylicza PAP Life Roman Stachyra.

Każdy rodzaj miodu pomaga w walce z jakąś dolegliwością



Jak zauważa pszczelarz, miód akacjowy pomaga na wszystkie sprawy związane z przemianą materii, zgagą, nadkwasotą i na wszystko to, co wiąże się z jelitami. - Jest to też miód, który z kolei ma najwięcej fruktozy, dlatego mała łyżeczka dla diabetyka, dla uzupełnienia fruktozy, jest w sam raz - tłumaczy PAP Life mistrz pszczelarski.

- Wreszcie miód królewski, czyli wrzosowy. Dobry jest na wszelkie sprawy związane z drogami moczowymi, z biegunkami, z jelitami również - wyjaśnia PAP Life Roman Stachyra.

Jednym z produktów pszczelich poza miodem jest pyłek kwiatowy, który można stosować na różnego rodzaju schorzenia - żołądka, jelit czy wątroby. Ponadto ma działanie przeciwmiażdżycowe, podnosi sprawność umysłową, pomaga zwalczyć apatię. Dobry jest też przy niedokrwistości.  -To jest naturalny silny koncentrat witaminowy - zapewnia PAP Life pszczelarz.

Z czystego wosku pszczelego robi się też... świece. - Jonizują powietrze i wydzielają zapach miodowo-woskowo-propolisowy. Świetne są na drogi oddechowe i oskrzela. Idealne sprawdzą się podczas każdej uroczystości" - radzi Stachyra.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: miód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama