Reklama

Leczymy zapalenie oskrzeli

Smyk od kilku dni jest zakatarzony, często pokasłuje i coraz ciężej oddycha? Malec prawdopodobnie ma infekcję dolnych dróg oddechowych. Sprawdź, jak mu pomóc.

Zapalenie oskrzeli, zwane również bronchitem, jest stanem zapalnym dróg oddechowych, które doprowadzają powietrze do płuc. - U dzieci tego typu infekcje prawie zawsze rozpoczynają się od zwykłego przeziębienia - mówi dr Barbara Gierowska- -Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Najpierw u malca pojawia się wodnisto-śluzowy katar. Brzdąc ma przekrwioną błonę śluzową gardła i nosa. - Zalegająca w nosku wydzielina nie tylko utrudnia swobodne oddychanie, ale też sprzyja dalszemu rozwojowi choroby - mówi nasz redakcyjny ekspert. - Po paru dniach chorobotwórcze drobnoustroje wnikają bowiem głębiej.

Reklama

Zainfekowaniu ulega błona śluzowa oskrzeli i zaczyna produkować większe ilości śluzu. Dlatego dziecko kaszle - wyjaśnia dr Gierowska- -Bogusz. Początkowo kaszel jest suchy i męczący, a następnie mokry, połączony z wykrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Ponieważ malec najczęściej połyka odkrztuszony śluz, podczas napadów kaszlu może wymiotować.

Stan malucha pogarsza się - dziecko kaszle coraz bardziej i z coraz większym trudem oddycha. Źle śpi zarówno w dzień, jak i w nocy. - Chory smyk zwykle zaczyna też wysoko gorączkować, nie ma apetytu i jest osłabiony. U niektórych dzieci występują duszności, pojawia się świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej - dodaje dr Gierowska-Bogusz.

Idziemy do lekarza

Jeśli dziecko od kilku dni "brzydko" pokasłuje, trzeba szybko wybrać się z nim na konsultację do pediatry. Lekarz dokładnie osłucha malca i podejmie decyzję o leczeniu. - Jeśli choroba ma w miarę łagodny przebieg, wystarczy, by brzdąc poleżał przez kilka dni w łóżku - uspokaja ekspert.

Jeżeli maluch ma objawy infekcji wirusowej (świadczy o tym początkowo suchy kaszel), podaje się syrop o działaniu mukolitycznym, tzn. rozrzedzającym śluz. - Tego rodzaju środki ułatwiają odkrztuszanie, a następnie odpluwanie śluzowej wydzieliny, która regularnie powinna być usuwana z organizmu - mówi specjalista.

Przez pierwsze dni infekcji dziecku trzeba też podawać leki obniżające gorączkę (zawierające ibuprofen lub paracetamol), by wysoka temperatura dodatkowo nie osłabiała organizmu walczącego z chorobą. Aby zbić gorączkę, można też zastosować okłady lub kąpiele ochładzające.

- Jeśli jednak infekcja oskrzeli została wywołana przez bakterie, o czym świadczy m.in. pojawienie się żółtej lub zielonkawej plwociny, oprócz leczenia objawowego dziecko wymaga też terapii antybiotykiem - mówi pediatra.

W ustaleniu, czy zapalenie zostało wywołane przez wirusy, czy przez bakterie, pomocny bywa posiew z błony śluzowej górnych dróg oddechowych z antybiogramem (określa wrażliwość bakterii na antybiotyki) lub badanie stężenia białka CRP, które podwyższa się przy stanie zapalnym organizmu spowodowanym przez bakterie.

Jeśli lekarz zapisze dziecku antybiotyk, trzeba podać wszystkie dawki.

Pielęgnujemy maluszka

Podczas choroby najważniejsze jest zminimalizowanie jej przykrych objawów, czyli gorączki, duszności oraz kaszlu.

Aby przynieść brzdącowi ulgę:

● Warto kilka razy dziennie wietrzyć pokój dziecka - oddychanie chłodnym powietrzem zmniejsza obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych i nasilenie kaszlu.

● Regularnie trzeba nawilżać powietrze w domu - najlepiej na kaloryferach porozwieszać mokre ręczniki (dobrze wypłukane!) lub stosować nawilżacz powietrza.

● Kilka razy w ciągu dnia dobrze jest też oklepywać maluchowi plecki - w ten sposób można mechanicznie wspomóc odrywanie się śluzu, który zalega w oskrzelach dziecka. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba ułożyć smyka na brzuszku, z głową niżej niż reszta ciała, najlepiej na własnych kolanach. Następnie dłonią złożoną w tzw. łódeczkę należy oklepywać mu plecy wzdłuż kręgosłupa. By zabieg był skuteczny, trzeba go powtarzać kilka razy dziennie.

● Należy podawać brzdącowi dużo picia - nawodnienie smyka sprzyja bowiem rozrzedzaniu wydzieliny w oskrzelach. Dziecko powinno wypijać przynajmniej 100 ml płynu na kilogram masy ciała na dobę, czyli przy wadze 15 kg - ok. 1,5 l płynów. Najlepiej podawać brzdącowi wodę i różne herbatki ziołowe (np. malinową, lipową, z czarnego bzu), które ze względu na swoje przeciwzapalne działanie przyspieszają powrót do zdrowia.


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie oskrzeli | zapalenie płuc | powikłania | dolegliwości | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy