Reklama

Kuracje na katar

Zauważyłaś u swojego maluszka pierwsze oznaki przeziębienia? Nie czekaj, tylko zacznij działać. Oto, jak możesz szybko poprawić samopoczucie dziecka.

Aplikuj wodę morską

Aby ułatwić dziecku oddychanie, 3-4 razy dziennie (w zależności od potrzeby) możesz wpuszczać mu do każdej z dziurek dawkę wody morskiej w sprayu, np. NIVEA Baby (ok. 35 zł/100 ml), Marimer baby (ok. 15 zł/50 ml), Disnemar (ok. 26 zł/25 ml) lub Stérimar baby (ok. 23 zł/100 ml).

Po zaaplikowaniu płynu, ułóż dziecko na brzuszku, by rozrzedzona wydzielina wypłynęła na zewnątrz. Spraye z wodą morską zawierają pierwiastki, m.in. mangan i miedź, które działają korzystnie na śluzówkę nosa. Preparaty te dostępne są w aptekach bez recepty.

Przygotuj inhalacje

Nalej do miski wrzątku i dodaj sól kuchenną. Następnie weź brzdąca na ręce i usiądź w pobliżu parującego naczynia, by dziecko mogło wdychać unoszącą się parę. Aby przygotować inhalację, możesz również napuścić gorącej wody do wanny i dodać do niej napar z rumianku lub kilka kropli olejku eterycznego (np. lawendowego).

Reklama

Zamknij się razem z malcem w łazience na 10 minut, by smyk oddychał gorącą parą. Do inhalacji możesz wykorzystać również tzw. nebulizator. Jest to elektryczny przyrząd, który zmienia płyn w delikatną mgiełkę.

Użyj aspiratora

To urządzenie umożliwia łagodne odessanie śluzu blokującego kanaliki nosowe u dziecka. Jego działanie przypomina nieco mechanizm używanej kiedyś do odciągania kataru gumowej gruszki. Aspirator kataru np. Sopelek (ok. 19 zł/szt.), Katarek (ok. 49,90 zł/szt.), NoseFrida (ok. 23 zł/szt.) czy Sol baby (ok. 17 zł/szt.) kupisz w aptekach.

Są to produkty całkowicie bezpieczne dla maluchów. Równocześnie też nie stwarzają żadnego ryzyka przeniesienia infekcji z dziecka na innych użytkowników aspiratora, np. rodziców czy rodzeństwo.

Zastosuj krople do nosa

Dwa-trzy razy na dobę możesz też wpuszczać dziecku do każdej z dziurek nosa dawkę kropli, które zmniejszą obrzęk błony śluzowej i zahamują wydzielanie kataru. Preparaty te, np. Otrivin (ok. 17 zł/10 ml), Nasic kids (ok. 14 zł/10 ml), Nasivin soft (ok. 20 zł/10 ml) lub Xylometazolin można kupić w aptece bez recepty.

Pamiętaj jednak, by nie stosować ich dłużej niż 4-5 dni. Choć rzeczywiście przynoszą malcowi ogromną ulgę, to aplikowane zbyt długo mogą wywołać reakcję odwrotną i nasilić katar.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: Katar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy