Reklama

Kiedy powinnaś zgłosić się do ginekologa?

Regularne wizyty u ginekologa są ważne dla wszystkich kobiet, niezależnie od tego, czy są one aktywne seksualnie czy też nie i bez względu na wiek.. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby dziewczęta zaczynały kontrolować się w wieku od 13 do 15 lat. Ciąża jest jednym z ważniejszych powód, dla których kobiety udają się na wizytę. Jednakże, istnieje wiele innych problemów, które mogą napotkać kobiety i które muszą być sprawdzone przez lekarza ginekologa. Oto niektóre z powodów, dla których kobieta powinna udać się do lekarza ginekologa.

Nieregularne miesiączki

Jeśli twój okres spóźni się raz na jakiś czas, prawdopodobnie wszystko jest w porządku, ale jeśli zdarza się to często, ważne jest, aby udać się do ginekologa. To może być jedna z pierwszych oznak problemów ze stanem układu rozrodczego. Drobne nieregularności często związane są z kwestiami takimi jak nadmierna utrata masy ciała lub odwrotnie (znaczne przybranie na wadze), zaburzenia odżywiania (takie jak anoreksja czy bulimia), anemia, wyczerpujący tryb życia, karmienie piersią, stres, korzystanie z nieodpowiednich leków antykoncepcyjnych.

Problemy z oddawaniem moczu

Reklama

Jeśli częściej niż normalnie korzystasz z toalety, zgłoś się do ginekologa na wizytę. Może to być oznaką infekcji dróg rodnych. Oprócz silnego, uporczywego parcia na mocz, innymi objawami stanu zapalnego są ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w obrębie miednicy i częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach.

Nadmierne upławy

Normalne jest, że kobiety mogą mieć lekkie upławy ( śluz o od jasno mlecznego do białego koloru) pomiędzy miesiączkami. Jest to część procesu czyszczenia pochwy i szyjki macicy. Ilość wydzieliny wzrasta aż do owulacji, a następnie jego ilość powinna się zmniejszać. Innymi przyczynami sporej ilości wydzieliny są karmienie piersią lub podniecenie seksualne. Jednakże, w przypadku zauważenia zmian w kolorze, zapachu i ilości wydzieliny z pochwy, należy skontaktować się się z ginekologiem.

Plamienia pomiędzy miesiączkami

Jeśli zauważysz plamienie lub niewielkie krwawienie, które nie jest związane z okresem lub owulacją, musi to koniecznie zostać sprawdzone przez ginekologa. Krwawienia w trakcie lub po stosunku może wynikać z uszkodzenia śluzówki macicy, zapalenie szyjki macicy, lub innego problemu. Nieregularne krwawienia z pochwy mogą być również objawem polipów, mięśniaków macicy, zakażenia narządów miednicy, raka szyjki macicy lub samej macicy. W przypadku wystąpienia krwawienia z pochwy w czasie ciąży, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Wyjątkowo obfite miesiączki

Jeśli nagle doświadczysz niezwykle bolesnej i obfitej miesiączki lub krwawienie znacznie się przedłuży, nie należy tego ignorować. Krwawienie miesiączkowe jest uważany za obfite, kiedy trzeba zmieniać podpaski lub tampony higieniczne częściej niż raz na 2 godziny. Niektóre z przyczyn obfitych krwawień to zachwianie równowagi hormonalnej, mięśniaki, polipy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, endometrioza, choroby tarczycy i wątroby lub choroby nerek. Utrata krwi ze względu na bardzo obfity okres może prowadzić do anemii, zmęczenia, duszności i wielu innych powikłań.

Guzki w piersiach

Nie wolno ignorować żadnych guzków w piersiach lub obszarze pod pachami. Mogą być objawem raka piersi, najczęstszej postaci raka wśród kobiet.

Kobiet zarówno w średnim wieku jak i starsze muszą regularnie same badać stan swoich piersi. W trakcie takiego badania należy sprawdzić czy nie czuć pod skórą żadnych grudek, obrzęków, czy nie występuje zaczerwienienie, wysypka i wydzielina z sutków. Ponadto powinny wykonać pełne badanie piersi co maksymalnie trzy lata.

Zapach z pochwy

Silny zapach z pochwy jest bardzo częstym problemem, który skłania kobietę do odwiedzenia swojego ginekologa. Nieznaczny zapach jest normalny, ale silny zapach może wskazywać na problem. Ponadto, silny zapach z pochwy może być bardzo kłopotliwy. Zapach z pochwy może być wynikiem wzrostu bakterii, zakażenia drożdżami, niskiego poziomu higieny, zmian hormonalnych i chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli powodem zapachu jest infekcja, mogą również wystąpić objawy takie jak zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i podrażnienie okolicy pochwy.

Nadmierne pocenie

Jeśli jesteś w okolicach 40 lat lub więcej i występuje u ciebie nagłe nadmierne pocenie się bez jakiegokolwiek powodu odwiedź ginekologa. Może to zdarzyć się również we śnie. Nadmierne pocenie się i uderzenia gorąca mogą być objawem menopauzy, lub zbliżającej się menopauzy. Inne towarzyszące temu objawy mogą obejmować nieregularne miesiączki, suchość pochwy, zmiany nastroju i zaburzenia snu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ginekolog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy