Reklama

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Bóle głowy różnią się między sobą umiejscowieniem, natężeniem, przebiegiem i towarzyszącymi mu dolegliwościami. Jeśli uda się zdiagnozować ich przyczynę, terapia jest o wiele bardziej skuteczna i często przynosi pożądane rezultaty. Jeśli bóle głowy są przewlekłe, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który zleci podstawowe badania i skieruje - w zależności od źródła bólu - do odpowiedniego specjalisty - kardiologa (problemy z nadciśnieniem), laryngologa (chore zatoki), okulisty (wada wzroku, nieodpowiednie okulary), neurologa (zmiany w kręgosłupie) lub ortopedy.

Napięciowy ból głowy

Jeśli czujesz ucisk w skroniach, na czole lub z tyłu głowy albo masz wrażenie, że twoją głowę ściska obręcz, masz do czynienia z bólem napięciowym. Najczęściej pojawia się on w sytuacji podwyższonego stresu lub towarzyszy bardzo silnym emocjom. Może być też spowodowany zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego. Zwykle narasta stopniowo - zaczyna się od karku i tyłu głowy i przesuwa do przodu. Może nasilać się przy pochylaniu i kaszlu.

Aby zniwelować dokuczliwe dolegliwości towarzyszące napięciowym bólom głowy, rozluźnij mięśnie. Najlepiej połóż się na plecach, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Zaciśnij dłonie w pięści, napnij je, a po około dziesięciu sekundach rozluźnij. Podobnie napinaj i rozluźniaj palce u stóp. Ćwiczenia powtórz kilka razy. Ulgę przy napięciowych bólach głowy przyniesie też masaż z wykorzystaniem olejku melisowego. Kroplę preparatu delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami w skórę karku, skroni, za uszami i na czole.

Reklama

Nadciśnieniowy ból głowy

Jeśli od samego rana odczuwasz nacisk z tyłu głowy lub pulsowanie w okolicach potylicy, a bólom towarzyszą zawroty głowy i dzwonienie w uszach, to znak, że mogą dokuczać ci nadciśnieniowe bóle głowy. Aby zminimalizować dokuczliwe dolegliwości, regularnie mierz ciśnienie - najlepiej rano i wieczorem. Jeśli okaże się, że przyczyną bólu jest nadciśnienie, lekarz powinien dobrać odpowiednie leki. Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych nie jest wskazane, gdyż mogą one powodować nadciśnienie. Pacjentom zaleca się również rzucenie palenia oraz ograniczenie soli w diecie.

Migrenowy ból głowy

Jeśli ból jest bardzo silny czy pulsujący i zwykle odczuwany jest w okolicy skroni, często też przechodzi z jednej strony głowy na drugą, to znaczy, że zmagasz się z migreną. Zwykle trwa ona do kilku godzin, ale może utrzymywać się nawet kilka dni. Atak migreny często poprzedza nadmierne zmęczenie połączone ze sztywnością karku, zaburzenia koncentracji, czy nudności. Pacjenci często uskarżają się również na zaburzenia neurologiczne, zwłaszcza wzrokowe, typu: mroczki, błyski, jasne plamy, migoczące zygzakowate linie.

Zmagającym się z bólem migrenowym największą ulgę przynosi leżenie w łóżku w zacienionym i dobrze wywietrzonym pokoju, najlepiej w idealnej ciszy. Bardzo pomocne okazują się również zimne kompresy kładzione na czole. Ulgę może również przynieść uciskanie skroni - np. przez założenie opaski - lub moczenie nóg w zimnej wodzie.

Zatokowy ból głowy

Jeśli czujesz silny ucisk w okolicy czoła, policzków, między brwiami, nad lub tuż pod oczami albo u nasady nosa, który promieniuje do różnych części twarzy, to znak, że zmagasz się z bólem zatokowym. Zwykle towarzyszy mu zatkany nos i obfity katar. Jeśli chcesz zniwelować dokuczliwe dolegliwości, warto zastosować inhalację z użyciem olejku eukaliptusowego, tymiankowego lub sosnowego. Doraźnie można też przyłożyć do nosa chusteczkę skropioną wymienionymi olejkami i wdychać powoli ich zapach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migrena | ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama