Reklama

Jak przygotować się do badania moczu? Prozaiczny błąd może rzutować na wynik

Badanie moczu dostarcza istotne informacje na temat funkcjonowania nie tylko układu moczowego, ale i innych narządów w ludzkim ciele. Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie się do badania i pobranie próbki w taki sposób, aby nie fałszować wyniku. Jak prawidłowo pobrać mocz i o jakiej porze to zrobić? Zapoznaj się z najważniejszymi zaleceniami.

Badanie ogólne moczu a posiew - czym się różnią?

O skierowaniu na badanie decyduje lekarz na podstawie wywiadu oraz objawów, które jest w stanie stwierdzić podczas wizyty w gabinecie. To właśnie od nich zależy to, jaki rodzaj diagnostyki będzie konieczny w konkretnym przypadku.

Reklama
  • Badanie ogólne moczu pozwala na jego ocenę pod kątem cech fizycznych i biochemicznych. Analizowana jest barwa, gęstość oraz odczyn. Na podstawie badania możliwe jest stwierdzenie lub wyeliminowanie obecności niepożądanych substancji i kryształów. Wykonywane jest zwykle w diagnostyce chorób nerek, dróg moczowych czy powikłań związanych z takimi chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, nadciśnienie oraz otyłość.
  • Posiew moczu służy do sprawdzenia, czy w moczu występują bakterie i określenia ich rodzaju. Mogą być one odpowiedzialne za stany zapalne, więc badanie umożliwia dobranie i wdrożenie odpowiedniego leczenia (zazwyczaj przy pomocy antybiotyków). Jeśli skarżysz się na częstomocz, ból podczas oddawania moczu lub dyskomfort w dolnej części brzucha, lekarz może uznać za niezbędne skierowanie cię na ten rodzaj badania.

Gastrolog zlecił ci badanie? Tych produktów nie wolno ci jeść przez tydzień

Badanie moczu — przygotowanie

Pobranie próbki moczu do badań w obu rodzajach wygląda bardzo podobnie i obowiązują te same zasady. Ten pierwszy etap badania każdy wykonuje samodzielnie w domu, dlatego tak ważne jest zadbanie o szczegóły, aby finalnie wynik był miarodajny. Jednocześnie nie z wszystkich zaleceń możemy zdawać sobie sprawę, a nie wszyscy dociekliwie pytają o szczegóły lekarzy. Jak przygotować się do pobrania moczu? Wyjaśniamy.

Jak prawidłowo pobrać mocz?

W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w sterylny, jednorazowy pojemnik. Kupić go można w aptece lub w punkcie pobrań. Kiedy pobierać mocz do badania? Zaleca się, aby zrobić to z samego rana — po nocnym odpoczynku.

  • Przestrzegaj zasad higieny, aby pozbyć się z ciała bakterii, które mogłyby zafałszować wyniki badań. Ciepłą wodą z mydłem umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej. Wytrzyj się jednorazowym ręcznikiem.
  • Do rzetelnego badania potrzebny jest mocz z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że najpierw należy oddać niewielką część moczu do toalety, następnie pobrać próbkę do badania, a resztę ponownie oddać do muszli.
  • Ile moczu do badania potrzeba? W przypadku posiewu wystarczy maksymalnie 10 mililitrów. Do badania ogólnego zazwyczaj zaleca się pobrać od 50 do 100 mililitrów.
  • Pojemnik szczelnie zamknij, podpisz imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia. Postaraj się od razu dostarczyć go do punktu pobrań. Jeśli nie masz takiej możliwości, próbkę przechowuj w lodówce, ale nie dłużej niż dwie godziny.

Czego nie można robić przed badaniem?

Tuż przed dokonaniem pobrania zaleca się nie wprowadzać znaczących zmian do jadłospisu i stosować swoją codzienną dietę. Ważne jest zachowanie dwunastogodzinnej przerwy od ostatniego posiłku, więc podjadanie w ciągu nocy nie wchodzi w grę.

Istotna w kontekście przyjmowanego jedzenia i napojów jest rezygnacja z alkoholu co najmniej dobę przed planowanym pobraniem próbki moczu do badań. W takim samym czasie unikać należy wzmożonego wysiłku fizycznego (zalicza się do niego także długotrwały i energiczny marsz) oraz stosunków seksualnych.

Nawet kilkaset złotych oszczędności na jednym badaniu. Sprawdź, co ci przysługuje

Badanie moczu a miesiączka

To kolejny ważny aspekt, który może wpływać na jakość przeprowadzonych badań. Moczu do badania nie należy pobierać w okresie od dwóch dni poprzedzających menstruację do dwóch dni po jej zakończeniu. Wynika to z obecności dużej ilości czerwonych krwinek oraz nabłonków, przez które konieczne byłoby powtórzenie całego badania.

Polecamy:

Ustalono, o jakiej porze brać magnez. Unikniesz poważnych niedoborów

O czym świadczy biały nalot na języku? Objawy mogą być niepokojące

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania profilaktyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy